Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Projelerimiz

'İşbirliği Herşeydir' AGH Ev Sahipliği Projesi

Avrupa Gönüllü hizmeti kapsamında Merkezimizin, Nisan 2010 proje başvuru döneminde Ulusal Ajans’a sunduğu ‘Collaboration is Everything’ [İşbirliği Herşeydir] adlı proje kabul edilmiş, proje kapsamında Almanya’da Experiement e.V isimli kuruluştan Kathrin Seifert ile Slovenya’da MSS-National Youth Council of Slovenia isimli kuruluştan Tjasa Berlot isimli gönüllü gençler, gönüllü faaliyetleri kapsamında Ağustos 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında Merkezimizde faaliyetlerini gerçekleştirmişlerdir.

10 ay boyunca İlimizde bulunan gönüllülerin Merkezimizdeki proje faaliyetleri yanı sıra, çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerin içinde yer alarak 'öteki' kavramından uzaklaşmaları ve 'biz' kavramı çerçevesinde düşünmeye başlamaları amaçlanmıştır. Gönüllüler bulundukları ortamlarda ülkemizi tanımak ve kültürümüzü öğrenmekle birlikte, kendi ülkelerini ve kültürlerini temsil etmekte, dolaylı da olsa Avrupa ve dünya vatandaşlığı duygularını pekiştirme fırsatı bulmuşlardır.

Projede uygulanan çeşitli sosyal etkinlikler sayesinde proje gönüllüsü Avrupalı gençlerin İlimizde sosyal hayata katılımı ve çeşitli uygulamalarla kültürel katılımcılığı teşvik edilmiştir. Gönüllüler, gerek Merkezimizde yürüttükleri çalışmalarla, gerekse Çocuk Sitesi'nde yürütülen aktivitelerle farklı arka plandan gelen gençlerle çalışma imkânı bulmuşlardır. Ayrıca, çalışma programında öngörülen STK ve kurum ziyaretleri ile farklı kurumsal yapılanmaları ve yerel kültürümüzü yakından ve doğru biçimde tanıma fırsatı bulmuşlardır. Bu proje, gönüllü açısından olduğu kadar yerele de katkı sağlamıştır. Düzenlenecek bilgi paylaşımı toplantıları sayesinde, yerel halkla kaynaşma ve onları yakından tanıma fırsatına sahip olmuşlar, bu sayede karşılıklı kültürel bakış açılarını zenginleştirici ve farklılıklara karşı hoşgörü anlayışını pekiştirici ortamlar oluşturulmuştur. Böylelikle, Avrupa vatandaşlığı kavramı hem yerel halk, hem de gönüllü açısından pekişmiş ve Avrupalılık bilincinin oluşmasına katkı sağlanmıştır.

 

 
Proje Listesine Dön Okuma: 4133

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016