Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Projelerimiz

LLL-Driver Leonardo da Vinci Çokuluslu Yenilik Transferi Projesi

Leonardo da Vinci Hayatboyu Öğrenme Programı Yenilik Transferi Projesi olan ve kısa adıyla “LLL–Driver” olarak tanınan “Yol Güvenliğini ve Hizmet Kalitesini Artırmak Amacıyla Toplu Taşıt Sürücüleri için E–Öğrenme ve Uygulamalı Eğitim Yoluyla Hayat Boyu Öğrenme” isimli proje Aralık 2008’de başlatılmış ve 2 yıl sürmüştür. Proje, Antalya Valiliği koordinatörlüğünde İtalya, Slovakya ve Yunanistan’dan birer kuruluş ile Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ortaklığında devam etmiştir.

Proje ile toplu taşıma araçları şoförleri için eğitim materyalleri yanı sıra eğitim programları geliştirerek bunları yaygınlaştırmak suretiyle trafik güvenliğinin ve toplu taşıma araçlarında hizmet kalitesinin artırılması hedeflemiştir. Bu amaçla çeşitli eğitim materyalleri geliştirilmesi ve şoförlere pilot eğitimler verilmesi faaliyetlerini içermiştir. Öncelikle projenin internet sitesinde yol güvenliği ve şoförler için iletişim becerileri olmak üzere e-öğrenme programları tasarlanmış, ardından İletişim Becerileri kitabı bastırılmış ve böylece pilot eğitimler başlatılmıştır.

Proje hedeflerine ulaşmak üzere toplu taşıma sektöründe ne gibi ihtiyaç ve sıkıntıların olduğunun belirlenmesi için ortak ülkelerde şoförlere ve halka anketler uygulanmış, bu anketler ışığında hazırlanacak eğitim materyallerinin içeriği geliştirilmiştir. Bu bağlamda, yol güvenliği ve şoförler için pratik İngilizce bilgisi konularında projenin internet sitesinde e-öğrenme programları, bunun yanı sıra İletişim Becerileri konusunda bir kitap yayımlanmıştır. Proje süresince ortaklar arasındaki iletişimi artırmak, yapılacak faaliyetleri kararlaştırmak, bu arada projeyi halka tanıtmak, yaygınlaştırmak ve projenin görünürlüğünü artırmak amacıyla belli aralıklarla yönetim kurulu toplantıları yapılmıştır. Bu toplantıların ilki 23 Şubat 2009 tarihinde Antalya’da basının da katılımıyla, ikincisi 16–18 Eylül 2009 tarihinde Yunanistan’ın Pire şehrinde, üçüncüsü 26-28 Mayıs 2010 Slovakya’nın Preşov şehrinde, dördüncüsü 8-10 Eylül 2010 tarihlerinde İtalya’nın Cagliari şehrinde yine basının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılar sayesinde ortaklar projenin işleyişi, yol haritası ve yapılması gereken işler hakkında karar verme fırsatı bulmuş, iş bölümünde bulunmuşlardır. Hazırlanan eğitim materyalleriyle Antalya ve İtalya’nın Sardunya adası Cagliari şehrinden toplam altı sürücü eğitmeninin Yol Güvenliği ve İletişim Becerileri konularında Slovakya’da eğitim alması, daha sonra bu eğiticiler marifetiyle söz konusu kentlerde yaşayan yirmibeşer toplu taşıma araç şoförüne dörder günlük eğitimler verilmesi sağlanmıştır. Bu eğitimler sonunda katılımcılara sertifika dağıtılmıştır. Proje sonunda bütün ortakların da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenecek ve böylece projenin sonuçları tanıtılmıştır. Eğitimin pratik modülünde yararlanılan İletişim Becerileri kitabı Türkçe/İngilizce ve İtalyanca olarak basılmış, e- öğrenme modülünü oluşturan Şoförler İçin Günlük Pratik İngilizce ile Yol Güvenliği eğitim materyalinin içeriği yanı sıra uygulamalı eğitimlerde yararlanılan İletişim Becerileri kitabının içeriği kısıtlamasız olarak proje web sitesinde sunulmuştur. Ağustos ayı içerisinde Slovak ortağımız Sürücü Okulları Birliği ZAS’ta, belirlenen Antalya’dan dört, Cagliari’den iki olmak üzere toplam altı kişinin katıldığı Eğiticilerin Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Eylül ayı içerisinde e-learning yaygınlaştırma konferansı, Ekim ayı içerisinde pilot eğitimler tamamlanmıştır ve 8-10 Aralık 2010 tarihlerinde son yönetim kurulu toplantısı ile birlikte 10 Aralık 2010 tarihinde projenin uluslar arası ortakları ile birlikte yaygınlaştırma konferansı düzenlenmiş ve sonrasında eğitime katılan toplu taşıt sürücüleri için sertifika töreni de gerçekleştirilmiştir. Proje 1 aylık süre uzatımıyla birlikte 31 Aralık 2010 tarihinde sona ermiştir.

Proje hakkında daha geniş bilgiyi aşağıda linki verilen internet sitesinde bulabilirsiniz.

http://www.lll-driver-project.eu/
Proje Listesine Dön Okuma: 4734

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016