Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Projelerimiz

Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi İçin İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi (VOLFIRE) Projesi

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’nun (CEUPA) desteği ile hazırlanarak 2016 yılında Erasmus+ Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklık Mesleki Eğitim programından hibe almaya hak kazanan "Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi İçin İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi (VOLFIRE)" (REF:2016-1-TR01-KA202-034321) isimli proje, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek. 2 yıl süreyle uygulanacak projenin ortakları şunlardır:

1- Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı
2- Antalya Valiliği
3- Gasilsko Resevalna Sluzba Kranj (Slovenya)
4- Ceska Asociace Hasicskych Dustojniku Sdruzeni (Çek Cumhuriyeti)
5- Mayo County Council (İrlanda)

VOLFIRE projesi ile Antalya’da itfaiye istasyonunun bulunmadığı veya uzakta kaldığı, itfaiye personelinin sayıca yetersiz olduğu yerleşim alanlarına yakın bölgelerde gönüllü itfaiyecilik uygulamasının başlatılarak belirlenecek gönüllülerin bu alanda yetiştirilmesi ve böylece bu bölgelerde oluşan yangınlar, afet ve acil durumlar karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, projeye katılan 3 Avrupa ülkesinin gönüllü itfaiyecilik sistemi incelenerek Türkiye’ye adaptasyonu sağlanacak.

Projenin toplam bütçesi 283 bin Euro olup, söz konusu bütçeyi 5 proje ortağı kurum 2 yıl boyunca üstlendikleri görevlere göre proje faaliyetlerinde kullanacaklardır. Projede Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesi konusunda eğitim materyalleri geliştirilmesi, müfredat ve rehber oluşturulması, tanıtıcı kısa videoların hazırlanması, ilçe belediyelerde görev yapan itfaiye çalışanları ve köy muhtarlarına seminer verilmesi gibi faaliyetlerden sorumlu olacak. Slovenyalı ortak GRS Kranj Kurumu, eğiticilerin eğitimi ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) tabanlı e-öğrenme modülünün hazırlanması görevini üstlenecek. Bu kapsamda, Avrupa standartlarında gönüllü itfaiyeciliğin geliştirilmesi ve gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesine yönelik Slovenya’da düzenlenecek olan 10 günlük eğitim programına, Türkiye’den 12, Çek Cumhuriyeti’nden 3, İrlanda’dan 3 itfaiyeci katılım sağlayacaklar. Eğitici eğitimi sonrasında Antalya’da pilot uygulamayı içeren 5 günlük ikinci eğitim programı düzenlenecek olup Slovenya'daki Eğitici Eğitimine katılan Türkiye’den 12 itfaiyeci eğitmen ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nden 2, Slovenya’dan 2 ve İrlanda’dan 1 itfaiyeci, ülkemizden 30 gönüllü itfaiyeciye eğitim verecekler. Bahse konu eğitimin ardından katılımcılara sertifika verilecek. Böylelikle mesleki becerisini geliştiren gönüllü itfaiyeciler yetiştirilecek. Pilot uygulamalardan elde edilen sonuçlar ışığında gönüllü uygulamanın çevre illerdeki belediyelerden başlamak üzere gönüllü itfaiyeciliğin Türkiye’ye yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, İrlandalı ortak Mayo Kent Konseyi, projenin uygulama sürecinin izlenmesinden ve değerlendirmesinden sorumlu olacak. Antalya Valiliği ise uzun yıllardan beri yürüttüğü Avrupa Birliği projelerinden edindiği deneyim ışığında söz konusu çokuluslu projenin program kurallarına göre sağlıklı ve başarılı bir şekilde yürütülmesine destek sağlamak yanında projede ortak olarak üstlendiği logo ve görsel kimlik oluşturulması yanı sıra projenin tanıtım, görünürlük, yaygınlaştırma ve kıymetlendirme faaliyetlerini yürütecek.

Yerel, ulusal ve AB düzeyinde proje görünürlüğünün artırılması amacıyla sırasıyla Antalya, Kranj, Ostrava ve Castlebar’da tanıtım toplantıları düzenlenecek. Ayrıca, yaygınlaştırma faaliyetlerinde ve proje ile ilgili gelişmeleri takip etmek amacıyla proje web sitesi kurulacak. ICT Tabanlı e-öğrenme modülü hazırlanarak dört dile (İngilizce, Türkçe, Çekçe, Slovence) çevirisi yapılarak proje web sitesinde yayınlanacak.
Proje Listesine Dön Okuma: 1133

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016