Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Etkinlik & Organizasyonlarımız

Antalya İli Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 Yılı 4. Toplantısı

Antalya İli “Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun” 2011 yılı 4. toplantısı, 21 Ekim 2011 Cuma günü, saat 10.00’da Uygulama Oteli Konferans Salonunda yapıldı.

Kurula, daha önce Başkanlık eden Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz yerine, bu kez Valilik Makamının 19.10.2011 tarih ve 372 sayılı Vali Yardımcıları Arasında Görev ve İşbölümü Düzenlemesi Emri ile AB İl Daimi Temas Noktası olarak görevli ve yetkili kılınan Vali Yazrdımcısı Recep Yüksel başkanlık etti.

AB ile yapılan müzakere sürecinde, yaklaşık 120 bin sayfadan oluşan AB müktesebatındaki 35 fasıldan en büyük ağırlığa sahip olan Tarım başlığı altındaki 3 fasıldan ikisi (11. ve 12. fasıllar) ile ilgili bilgilerin verildiği toplantıya büyük ilgi gösterildi. Bilgilendirmeye Kurul üyeleri yanısıra, sözkonusu fasıllardan etkilenecek kesimlerin bağlı olduğu sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, “Tarım ve Gıda Güvenliği AB Çalışma Grubu Başkanlığı" tarafından davet edilen paydaşlar katıldılar.

Kurulun sabahki oturumunda, Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı AB İşleri Uzman Yardımcısı Emre Akyüz tarafından "11. Fasıl: Tarım ve Kırsal Kalkınma”  konusundaki gelişmeler ve gelinen yer hakkında genel bilgiler verildi. Ayrıca, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kıdemli Uzmanı Hakan Aksoy tarafından IPARD Mali Destek Programı kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve AB tarımsal hibeleri konularında bilgilendirme yapıldı.

Kurulun öğleden sonraki oturumunda ise Avrupa Birliği Bakanlığı Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Dr. Şebnem Gürbüz tarafından AB Müzakere Sürecinde 12. No'lu "Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Politikaları" Faslındaki Gelişmeler ve Sektöre Yansımaları konularında Kurul üyeleri ve katılımcılar bilgilendirildi. Yapılan sunumda, AB standartlarına göre Türkiye ve Antalya ölçeğinde gelinen yer hakkında çarpıcı örnekler verildi. Katılımcıların ilgi ile izlediği ve sorularına doyurucu cevaplar aldıkları toplantıda, her fasılın 1. kapanış kriterinin Kıbrıs konusu olması dikkat çekti.

2011 yılı 4. AB UDY Kurulu toplantısında ayrıca Kepez, Kaş, Serik Kaymakamlıkları ile İller Bankası Antalya Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akdeniz Belediyeler Birliği, AB faaliyetleri ile ilgili kısa bilgilendirmeler yaptılar.

Toplantıda ayrıca “AB Çalışma Grupları” Başkanları tarafından, kurula “AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Çalışma Usul ve Esasları” çerçevesinde yaptıkları grup çalışmaları ile ilgili bilgi verildi.

 
Etkinlik & Organizasyon Listesine Dön Okuma: 1

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016