Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Etkinlik & Organizasyonlarımız

APPSA Projesi Açılış Konferansı

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi, koordinatörlüğünü yürüttüğü “Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme (APPSA)” isimli Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı (LdV) çokuluslu Yenilik Transferi Projesi'nin Açılış Konferansını gerçekleştirdi. Proje iş paketlerine göre Antalya Valiliğinin organizasyonundan sorumlu olduğu Konferans, Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Konyaaltı Kaymakamı Bayram Yılmaz, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali özyiğit, Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin ve proje ortağı kamu ve sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri ile projenin Avusturya, İspanya ve İsveç'ten gelen paydaşların katılımlarıyla 20 Ocak 2012 tarihinde Antalya’da yapıldı.

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, konferansın açılışında Antalya’nın ‘Yaya öncelikli Kent’ olması amacıyla bir süre önce başlattıkları projeyi artık bir Avrupa Birliği projesi şeklinde uygulama noktasına geldiklerini ifade ederek, Antalya’da başlatılacak projenin tüm Türkiye’ye örnek olması temennisinde bulundu. Dr. Altıparmak, Antalya gibi marka değeri yüksek bir kentin yayaya saygılı olmamasının düşünülemeyeceğini dile getirerek eğitimlisinden eğitimsizine kadar insanların ortak şikâyet konularının trafik olduğuna dikkat çekti. Trafik kurallarının da şikâyet edenler tarafından çiğnendiğine değinen Altıparmak, “Maalesef genel bir kuralsızlık, genel bir kamu düzeninin kurallarını saymama alışkanlığımız var. Bunun için hiç kimsenin şikâyet hakkı yok,” dedi.

Trafik kurallarının yerleştirilmesinde eğitimin önemli olduğuna vurgu yapan Vali Altıparmak, projenin uygulama alanlarından birisinin de Akdeniz üniversitesi olduğunu belirterek, “Ben inanıyorum ki rektör Yardımcımız bu işin takipçisi olacak,” dedi. Projenin tek başına Antalya’da uygulanıyor olmasının önemli olmadığını, yaya önceliğinin Türkiye’de bir algı haline gelmesi gerektiğini dile getiren Vali Altıparmak, “Bu marka yönetiminin bir parçası haline gelmeli. Gelin bir ilk olalım. 'Antalya kuralsızlıklar ili değil, Antalya yayaya saygılı bir ildir; Antalya yaya dostudur; Antalya araçları kutsayan bir il değildir' algısını işleyelim,” diye konuştu.

Vali Altıparmak’ın konuşmasının ardından projenin tanıtımını yapan Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörü Baki Karaçay, sözlerine Vali Dr. Altıparmak başta olmak üzere, projeye desteklerini esirgemeyen beş yerel ve üç Avrupaı ortak kurum yöneticilerine ve projenin bugünkü düzeye gelmesini sağlayan proje yürütme ekibine teşekkür ederek sözlerine başladı.

Antalya'nın yaya öncelikli kente dönüştürülmesinin uzun soluklu bir proje olduğunu ve bugün açılışını yaptıkları Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Projesi APPSA'nın buna bir başlangıç olduğunu kaydeden Karaçay, önlerinde yaklaşık 2 yıllık bir süre olduğunu dile getirerek, daha iyiye ulaşmak için elimizdeki en önemli aracın 'saygı' olduğunu ve bu proje ile motorlu araçlara değil insana saygıyı ön plana almaya çalışacaklarını ifade etti. Trafikle ilgili bugüne değin verilen eğitim ve öğretimlerde genelde yolların araç sürücülerine ait olduğuna yönelik yanlış bir algının yerleşik olduğunu ifade eden Karaçay, "Oysa sürücüye ait olan yol değil, aracıdır," dedi.

Yaya öncelikli trafik uygulamasının, kural uygulayanların yaptırımları ile değil, Antalya halkının bu yeniliği yaşam biçimi olarak benimsemesiyle gerçekleşebileceğini söyleyen Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörü, izleyecekleri stratejiyi açıklarken "Proje sürecinde bu farkındalık hareketine katılmayanlarla mücadeleye girişerek çatışma alanını genişletmeyeceğiz! Tam aksine, bu kültürü benimseyenlere destek verecek onların yanında yer alarak sayımızı artıracağız. Böylece katılımcıların sayısı artarken ve yaya önceliği uygulamasının alanı genişlerken, karşı duranların yaşam alanlarının daralmasını sağlayacağız," dedi ve "Türkiyemiz, karşımızdakilere saygı duymanın ve 'önce siz buyurun' diyebilmenin mutluluğu ile yaşanan bir ülke olmayı hak ediyor," diyerek sözlerini tamamladı.

Projenin yerel ortakları ve yabancı ortaklarının konuşmaları ardından Vali Ahmet Altıparmak konferansın sonunda , projenin Avusturya, İspanya ve İsveç'ten gelen ortak kurum proje yöneticilerine el dokuması Döşeömealtı halsıı ile Antalya’yı tanıtıcı kitap ve CD hediye etti. Vali Altıparmak daha sonra proje yönetim ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İki yıl sürecek proje ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Etkinlik & Organizasyon Listesine Dön Okuma: 1

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016