Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Etkinlik & Organizasyonlarımız

Antalya İli Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2011 Yılı 1. Toplantısı

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen Antalya İli Avrupa Birliğine Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu’nun (ABUDYK) 2011 yılı ilk toplantısı 21 Ocak 2011 tarihinde Muratpaşa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Antalya'daki kamu ve sivil toplum kuruluşları idarecilerinin, yerel yönetim ve üniversite temsilcilerinin iştirak ettiği toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 81 ilin valiliği tarafından düzenlenmesi zorunlu hale getirilen toplantıların ilkinin Ekim 2010'da yapıldığını söyledi. Toplantılarda, varsa sorunlara çözüm aranacağını ve karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunulacağını kaydeden Yavuz, "Ortak amaç, AB katılım sürecinde Birliğin aday ülkelere sağladığı fon kaynaklarından ilimizin maksimum düzeyde faydalanmasıdır. Bu amaçla kurulmuş olan Merkezimizi bu sene güçlendirdik. 2011'in eğitim ve tanıtım yılı olarak geçmesini planlıyoruz. Aynı zamanda proje üretmeye devam edeceğiz." dedi. Antalya İli AB Daimi Temas Noktası görevini de yürüten Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, bundan sonraki toplantılarda gönüllülük esasına göre çalışma grupları oluşturulmasını hedeflediklerini dile getirdi ve ilimizdeki tüm kamu ve yerel yönetimlerini AB Projeleri Koordinasyon Merkezi'nin deneyim ve birikiminden faydalanmaya çağırdı.

Daha sonra İlin potansiyelinin tanınması ve mevcut kaynakların daha iyi değerlendirlmesini teşvik amacıyla Antalya ilinde AB konusunda faaliyet gösteren önemli Merkezlerden dördünün, yöneticileri tarafından tanıtımları yapıldı. İlk sözü alan Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay, yılda 4 kez toplanacak kurul üyelerine, Merkezin yürüttüğü faaliyetler ve sağladığı hizmetler yanısıra AB hibeleri ve proje başvuruları ile ilgili genel bilgiler verdi. Hibelerin yoğunluklu olarak sosyal içerikli projelere verildiğini hatırlatan Karaçay, "Başvuru sayısı yıllar içerisinde doğal olarak artış gösterdi ve artık sadece çok kaliteli projeler hibe almaya hak kazanabiliyor. Çok basit bir form doldurma hatasından ötürü elenen onlarca proje teklifi var. Dolayısıyla zorlu bir yarış sözkonusu. Planlı yönetim süreçlerine uygun hareket edebilen ve profesyonelce proje hazırlayabilen ekiplerin başarı şansı yüksek. Bu sebeple uzmanlaşmak ve çok güçlü proje teklifleriyle yarışmak zorundayız Bu anlamda projelerini geliştirmek isteyenlere destek vermek üzere kapımız her zaman açık," diye konuştu.

AB ve hibe programlarının tanınması yanında İlimizde proje kültürünün yaygınlaşması amacıyla önümüzdeki yıllar için yeni çalışmalar planladıklarını belirten Baki Karaçay, 2011 yılını "öğrenen Antalya", 2012 yılını ise "Proje Zengini Antalya" sloganlarıyla değerlendireceklerini belirtti. Bu bağlamda Antalya Valiliğinin Ankara üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ATAUM ile birlikte gerçekleştreceği, 7 Şubatta başlayacak olan bir haftalık AB Sertifika Programının da duyurusunu yaptı.

Akdeniz üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezinin çalışma ve faaliyetlerini tanıtan Merkez Müdürü Doç. Dr. Erol Esen de kısa adı AKVAM olan Merkezin özellikle Avrupa Günü vesilesiyle bugüne değin gerçekleştirdiği panel, seminer, konferans, sergi gibi etkinliklerden örnekler verdi. Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin tarafından Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz'a takdim edilen Merkezin yeni yayınladığı Avrupa Birliği'nde örgütlenme konulu kitabı toplantı bitiminde kurul üyelerine de dağıtıldı.

Akdeniz üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Dökümantasyon Merkezinin Yeniden Yapılandırılması konulu AB Projesini yürüten Yrd. Doç. Dr. Sibel Mehter Aykın da, Avrupa Dökümantasyon Merkezinin oluşumunu anlattı ve Merkezin sunduğu imkânlar hakkında sunum yaptı.

Toplantıda son olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerine başlayan Eurodesk Temas Noktası hakkında Tuğçe Çiftçibaşı Güç'ün bilgilendirmesi izlendi.
Etkinlik & Organizasyon Listesine Dön Okuma: 1

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016