Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya’da Yaya Önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu Öğrenme Projesi Basına Tanıtılıyor

2011 Yılı teklif çağrısı döneminde, Leonardo da Vinci Yenilik Transferi (ToI) Projeleri kapsamında,  Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Antalya Emniyet Müdürlüğü adına 28 Şubat 2011 tarihinde başvurusu yapılan 'Antalya'da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu öğrenme'  isimli proje (Ref. 2011-1-TR1-LEO05-28038), Ulusal Ajans tarafından hibe almaya uygun görüldü.

 

20 Ocak 2012 Cuma günü Açılış Konferansı ile resmen başlayan ve Vali Dr. Ahmet Altıparmak tarafından Antalya'yı yayalara saygılı, trafikte yayaya öncelik veren bir kente dönüştürmek ve kentlileşmesine katkı sağlamak yönünde başlatılan çalışmalar kapsamında hazırlanan sözkonusu çokuluslu proje ile Avrupa Birliği ülkelerindeki "Yaya önceliği ve Güvenliği" standartlarının Antalya'da uygulanması ve buradan tüm Türkiye'ye ve diğer Avrupa şehirlerine yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Yine Antalya Valiliği tarafından 2008-2010 yıllarında uygulanan “Yol Güvenliğini ve Hizmet Kalitesini Artırmak Amacıyla Toplu Taşıt Sürücüleri İçin E-öğrenme ve Uygulamalı Eğitim Yoluyla Hayat Boyu öğrenme” (2008-1-TRL1-LEO05-031368) isimli bir diğer çokuluslu yenilik transferi projesinden elde edilen tecrübe ve birikim ışığında Valilik AB Projeleri Koordinasyon Merkezi proje uzmanları tarafından, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden görevlendirilen personel desteğiyle, yerel ortaklar olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve özel Sürücü Kursları Derneği ile işbirliği içerisinde geliştirilen proje, trafik kültürünü yayalara, yaya kültürünü sürücülere öğretmeyi ve yaya önceliği fikrini yenilikçi bir yaklaşımla topluma kazandırmayı öngörmektedir.

 

Esas itibariyle mesleki eğitimin iyileştirilmesini hedefleyen proje kapsamında Antalya şehir merkezinde pilot cadde olarak belirlenen Konyaaltı Caddesi’nin yanı sıra, turizm bölgesi Kaleiçi’nde ve Akdeniz üniversitesi kampüsünde ‘Yaya önceliği ve Güvenliği’ göz önünde bulundurularak düzenlemeler yapılacaktır.  Destekleyici eğitimler ve yaygınlaştırma çalışmalarıyla trafikte yaya önceliği kültürü konusunda farkındalık yaratılması sağlanacaktır. Ayrıca, sürücü kursları ve ilköğretim okullarında oluşturulan trafik eğitim parkları ve özel alanlarda eğitimler verilerek sürücü adaylarının ve öğrencilerin trafikte yayaya saygı kültürünü benimsemeleri sağlanacak, projenin ileri aşamalarında okul çevrelerinden başlamak üzere uygulamanın Antalya geneline ve diğer illere yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Tüm bu eğitim faaliyetlerinin başlatılması için eğitim materyalleri hazırlanacak, ayrıca Antalya’dan eğitimciler Avusturya’da düzenlenecek Eğiticilerin Eğitimi programına katılacaklardır. 

 

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü adına koordinatörlüğü Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülecek projenin Avrupalı ortakları, Avusturya'nın Viyana şehrinden 'die Berater - Unternehmensberatungsgesellschaft mbH' isimli yetişkin eğitimi kurumu, İsveç'in Nykoping kentinden 'Swedish TelePedagogic Knowledge Centre AB' isimli pedagojik bilgi merkezi ve İspanya'nın Barcelona şehrinden 'a3 Networking Igeniería del Conocimiento, S.L.' isimli danışmanlık ve araştırma mühendislik kurumu olarak belirlenmiştir.

 

2011 yılında Türkiye'den başvurusu yapılan toplam 125 yenilik transferi proje teklifi içerisinden hibe almaya hak kazanan 21 proje içerisinde en yüksek hibeyi kazanan 'Antalya'da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu öğrenme'  isimli projenin toplam bütçesi yaklaşık 365 bin Euro (Yaklaşık 1 Milyon TL) olarak öngörülmüştür. Program kuralları gereği bütçenin %75’i AB hibesinden kalan kısım kurumların katkılarından oluşmuştur.

 

Hibe Sözleşmesi 1 Kasım 2011 tarihinde imzalanan proje faaliyetleri 24 ay sürecektir.

 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi olarak, 'Yayaya Saygılı Kent Antalya' sloganıyla '2012: Proje Zengini Antalya' yılı faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen projenin hazırlanması ve yürütülmesi emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza, yerel ve yabancı ortaklarımıza ve destek veren kuruluşlara teşekkür eder, işbirliği içerisinde başarılı çalışmalarımızın devamını dileriz.

 

Proje web sitesi için:

 

http://www.onceyaya.info

http://www.appsa.eu
Haber Listesine Dön Okuma: 1955

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016