Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yayaya Saygılı Kent Antalya' Yaşamboyu Öğrenme Projemiz AB'den Hibe Almaya Hak Kazandı

2011 Yılı teklif çağrısı döneminde, Leonardo da Vinci Yenilik Transferi (ToI) Projeleri kapsamında,  Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan ve Antalya Emniyet Müdürlüğü adına 28 Şubat 2011 tarihinde başvurusu yapılan 'Antalya'da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu öğrenme'  isimli proje (Ref. 2011-1-TR1-LEO05-28038), Ulusal Ajans tarafından hibe almaya uygun görüldü.

 

25 Ağustos 2011 Perşembe günü (saat 10.30'da) basına tanıtımı yapılacak olan ve Vali Dr. Ahmet Altıparmak tarafından Antalya'nın yayalara saygılı ve trafikte yayaya öncelik verilen bir kente dönüştürülmesi yönünde başlatılan çalışmalar kapsamında hazırlanan sözkonusu çokuluslu proje ile Avrupa Birliği ülkelerindeki "Yaya önceliği ve Güvenliği" standartlarının Antalya'da uygulanması ve buradan tüm Türkiye'ye ve diğer Avrupa şehirlerine yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Yine Antalya Valiliği tarafından 2008-2010 yıllarında uygulanan “Yol Güvenliğini ve Hizmet Kalitesini Artırmak Amacıyla Toplu Taşıt Sürücüleri İçin E-öğrenme ve Uygulamalı Eğitim Yoluyla Hayat Boyu öğrenme” (2008-1-TRL1-LEO05-031368) isimli bir diğer çokuluslu yenilik transferi projesinden elde edilen tecrübe ve birikim ışığında Valilik AB Projeleri Koordinasyon Merkezi uzman personeli tarafından, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden görevlendirilen personel desteğiyle, yerel ortaklar olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz üniversitesi ve özel Sürücü Kursları Derneği ile işbirliği içerisinde geliştirilen sözkonusu proje, trafik kültürünü yayalara, yaya kültürünü sürücülere öğretmeyi ve yaya önceliği fikrini yenilikçi bir yaklaşımla topluma kazandırmayı öngörmektedir.

 

Proje kapsamında Antalya şehir merkezinde belirlenecek örnek caddeler yanısıra, turizm bölgesi Kaleiçi’nde ve Akdeniz üniversitesi kampüsünde ‘Yaya önceliği ve Güvenliği’ konusunda pilot bölge düzenlemeleri yapılarak, destekleyici eğitimler ve yaygınlaştırma çalışmalarıyla trafikte yaya önceliği kültürü konusunda farkındalık yaratılması sağlanacaktır. Ayrıca, sürücü kursları ve ilköğretim okullarında oluşturulan trafik eğitim parkları ve özel alanlarda eğitimler verilerek sürücü adayları ve öğrencilerin trafikte yayaya saygı kültürünü benimsemeleri sağlanacak, projenin ileri aşamalarında okul çevrelerinden başlamak üzere uygulamanın yaygınlaştırılması yapılacaktır.

 

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü adına koordinatörlüğü Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülecek projenin Avrupa'lı ortakları, Avusturya'nın Viyana şehrinden 'die Berater - Unternehmensberatungsgesellschaft mbH' isimli yetişkin eğitimi kurumu, İsveç'in Nykoping kentinden 'Swedish TelePedagogic Knowledge Centre AB' isimli pedagojik bilgi merkezi ve İspanya'nın Barcelona şehrinden 'a3 Networking Igeniería del Conocimiento, S.L.' isimli danışmanlık ve araştırma mühendislik kurumu olarak belirlenmiştir.

 

2011 yılında Türkiye'den başvurusu yapılan toplam 125 yenilik transferi proje teklifi içerisinden hibe almaya hak kazanan 21 proje içerisinde en yüksek hibeyi kazanan 'Antalya'da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu öğrenme'  isimli projenin toplam bütçesi yaklaşık 400 bin Euro (1 Milyon TL) olarak öngörülmüştü.

 

Proje için uygunluk dönemi en erken 1 Eylül 2011 tarihinde olmak üzere, Hibe Sözleşmesinin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından imzalanmasıyla başlayacak, proje faaliyetleri 2011 Kasım ayında başlayıp 24 ay sürecektir.

 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi olarak, 'Yayaya Saygılı Kent Antalya' sloganıyla '2012: Proje Zengini Antalya' yılı faaliyetleri kapsamında yürütülecek projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımıza, yerel ve yabancı ortaklarımıza teşekkür eder, işbirliği içerisinde başarılı çalışmalarımızın devamını dileriz.
Haber Listesine Dön Okuma: 1913

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016