Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı Yeni Teklif Çağrısı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, insan hakları ve demokratik reformlar konusunda sivil toplumun rolünü güçlendirmeyi amaçlayan ve yıllık bir program olan Demokrasi ve İnsan hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) kapsamında yeni bir Teklif Çağrısı yayımladı.

 

DİHAA, dünya çapında demokrasiyi ve insan haklarını korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği programıdır. Türkiye 2002 yılından bu yana bu programdan yararlanmaktadır. Bugüne kadar, ifade özgürlüğünden adalete daha iyi erişime, işkence ve cezasızlıkla mücadeleden kültürel çeşitliliğin korunması ve kültürel çeşitliliğe saygıya kadar uzanan çok çeşitli alanda yüzden fazla projeye destek sağlanmıştır. DİHAA Türkiye Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

2011 yılı Teklif Çağrıları için ayrılması öngörülen toplam tutar 3 milyon Euro olup bu miktar, aşağıdaki iki özel hedefe ayrılmıştır:

 

1. Yerel ve ulusal düzeylerde sivil toplumun insan hakları politikalarının oluşturulması, uygulanması ve izlenmesine katılımının güçlendirilmesi

2. Yerel düzeyde insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve gerçekleşmesini teşvik etme ve bu amaçla mücadele etme çabalarında insan hakları savunucularının desteklenmesi

 

İki aşamalı çağrının ilk aşamasında, proje özeti (kavramsal not-concept note) değerlendirilmek üzere sunulmalıdır. Sözkonusu kavramsal notun sunulması için son teslim tarihi 17 Kasım 2011'dir.

 

Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) küresel anlamda demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gibi konuların gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemekledir. Bu kapsamda, genel olarak yürütülen DİHAA Programına ek olarak Avrupa Komisyonu tarafından aday ülkeler ve komşuluk politikası kapsamındaki ülkeler için ayrı ülke programları geliştirilmiştir. Türkiye'de 1999 yılından beri uygulanan ve toplam değeri 17 Milyon Euro'yu bulan 107'yi aşkın projenin desteklenmesini sağlamış olan DİHAA Türkiye Programı'nın 2011 yılı proje teklif çağrısı 3 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanmıştır.

 

Programın Hedefi:

DİHAA, küresel anlamda demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gibi konuların gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemekle birlikte, DİHAA Türkiye Programının 2011 yılı proje teklif çağrısının iki temel hedefi olan "Sivil Toplumun Katılımının Artırılması" ve "İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi"  başlıkları altında yer alan öncelik alanları aşağıda sunulmaktadır.

 

1. Sivil Toplumun Katılımının Arttırılması

- İfade, vicdan, din, medya, dernek kurma ve toplantı özgürlüğü,

- Adalete erişim, adil yargılanma hakkı, cezaevlerinde insan hakları,

- İşkencenin ve kötü muamelenin engellenmesi,

- İnsan hakları ihlallerinin cezasız kalması ile mücadele,

- Ayrımcılıkla mücadele (LGBTT hakları dahil olmak üzere), kültürel haklar, azınlık hakları,

- Göçmenler ve mülteciler,

- Çocuk hakları (özellikle çocuk şüpheliler, sanıklar ve mahkumlar, çocuklara yönelik şiddet ve çocuk işçiliği),

- Kadına yönelik şiddet,

- Sosyal haklar ve eşit sosyal imkanlar (kadın hakları, sendikal haklar, eğitim hakkı, sağlık ve konut hakları dahil olmak üzere).

 

2. İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi

- İnsan hakkı savunucularının korunmasına yönelik eylemler,

- İnsan hakkı savunucularının teknik bilgi ve becerilerinin arttırılması,

- İnsan hakkı savunucularının, insan hakkı ihlallerini belgelemek, hak ihlali mağdurlarının zararlarının karşılanması ve hak ihlallerinin cezasız kalmaması gibi, ancak bunlarla sınırlı olmayan faaliyetlerini sürdürmeleri amacıyla kapasitelerinin geliştirilmesi,

- Zorunlu olmamakla birlikte, insan hakkı savunucularına mikro hibeler ve maddi destek sağlanması.

 

Başvuru Koşulları:

- Sivil toplum kuruluşu olmak,

- Tüzel kişiliğe sahip olmak,

- Kar amacı gütmemek,

- AB üye Devleti veya AB tarafından katılım veya resmi aday olarak tanınan ülkeler veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA)'na üye Devlet veya Türkiye vatandaşlarıolmak,

- Ortaklarıyla birlikte projenin hazırlık ve yönetiminden doğrudan sorumlu olmak, aracı olarak hareket etmemek,

- Proje süresince kuruluşun devamını sağlamak ve projenin finansmanında rol almak için istikrarlı ve yeterli finansman kaynaklarına sahip olmak ve

- Hibe talebinde bulunulan projenin büyüklüğüne karşılık gelen ölçekteki etkinlikleri yönetme kapasitesine sahip olduğunu ispatlayabilmek.

 

Hibe Miktarı ve Oranı:

12-24 ay süreli Sivil Toplum Kuruluşu projelerini desteklemek amacıyla yapılan teklif çağrısının toplam bütçesi 3 Milyon Euro olmakla birlikte, her bir proje için hibe edilecek miktar en az 40.000 Euro, en fazla 150.000 Euro olacaktır.

 

Son Başvuru Tarihi:

Teklifler için son teslim tarihi 17 Kasım 2011, saat 16.00'dır (Ankara saati).

 

Bu teklif çağrısı ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için lütfen buraya tıklayınız (İngilizce). Teklif çağrısının Türkçe çevirisi için lütfen buraya tıklayınız.

 

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Resmi web sitesi - http://www.avrupa.info.tr
Haber Listesine Dön Okuma: 2295

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016