Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

9 Mayıs Avrupa Günü Antalya'da Coşkuyla Kutlandı

Avrupa Birliği fikrinin oluştuğu gün olarak kabul gören ve 1985 yılından beri AB ülkelerinde coşkuyla kutlanan 9 Mayıs Avrupa Günü Antalya’da bu yıl ilk kez büyük bir organizasyonla kutlandı.
Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinlikler, Antalya Büyükşehir Belediyesi (Uluslararası İlişkiler Şube Müdürlüğü), Akdeniz üniversitesi (Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO (Antalya AB Bilgi Merkezi) başta olmak üzere, yerel idareler, kamu ve sivil toplum kuruluşları, Avrupa Birliği ülkeleri konsolosları ve gönüllü kuruluşlar işbirliğiyle düzenlendi.

Saat 10:00’da Atatürk Parkı meydanında güneşli bir Akdeniz sabahında başlayan bisiklet turuna, aralarında Vali Yardımcıları Ali Nazım Balcıoğlu, Recep Yüksel ve Mehmet Yavuz ile birlikte Muratpaşa Kaymakamı, İl Planlama Müdürü, İl İdare Kurulu Müdürü, İl Emniyet Müdürü, TRT Antalya Müdürü, İl Defterdarı, İl Sağlık Müdürü, İl Tarım Müdürü, İl Sanayi ve Ticaret Müdürü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Şube Müdürü, Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcısı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü, AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü, Almanya Federal Cumhuriyeti Konsolosu, Antalya Barosu Başkanı, Antalya Kent Konseyi Başkanı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya AB Bilgi Merkezi Koordinatörü, DHMİ Havalimanı Müdürü, Muhtarlar Derneği Başkanı, BETüYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Başkanı’nın da yeraldığı, üst düzey yöneticiler ile birlikte kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Başlangıç noktasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Antalya İli AB Daimi Temas Noktası görevini yürüten Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, Avrupa Günü kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikleri soğuk ve bürokratik bir hava içinde yapmayı tercih etmediklerini belirterek, "Neşeli, herkesin katılabileceği, zevk alabileceği şekilde planladık. Bisiklet turu akabinde çocuklar için uçurtma şenliği, resim yapma etkinliği, müzik etkinliği var. Stantlarda AB ile ilgili İlimizdeki kurumlar ve birimler faaliyetlerini sergileyecekler. Belediye bandosu ve gönüllü yerel gruplar müziklerini sunacaklar. Bürokratik kıyafetler içinde değil tişört ve spor ayakkabıyla katılmayı uygun bulduk. Antalya'ya uygun olan da bu her halde," dedi.

Organizasyonu gerçekleştiren AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Baki Karaçay da "Bisiklet üzerinde Antalya'da baharın güzel havasını doya doya soluyarak bu günü kutlayacağız. Kamu, sivil toplum, yerel idare, üniversite yöneticilerimiz ve dış temsilcilerimiz ile birlikte hem 9 Mayıs Avrupa Günü'ne, hem Türkiye'nin AB adaylık sürecine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Bu arada bisikletle doğa dostu bir uygulamayı gündemde tutmaya çalışıyoruz," diye konuştu. Karaçay, niçin bisikleti tercih ettiklerini ise şu sözlerle açıkladı: "Bilindiği gibi sürdürülebilirlik ve çevre, AB'nin çok önemsediği kavramlar. Kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamamız için alternatif araçlara yönelmek zorundayız. Bisiklet alternatif bir ulaşım aracı olarak kabul ediliyor ve Avrupa ülkelerinde çok yaygın olarak kullanılıyor. Antalya bu uygulama için iklimsel ve coğrafi yapısıyla elverişli bir alan. Antalya'da yaygınlaşmasını, bu vesileyle doğal kaynaklarımızın daha az zarar görmesini ve sürdürülebilir bir kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz."

Atatürk Parkı'ndan start verilen bisiklet turu AB ve Türkiye bayrakları ile süslü güzergâh boyunca Perşembe Akşamı Bisiklet Grubu rehberliğinde, trafik kurallarını ihlal etmeden ve taşıt trafiğine engel olmadan neşeli bir havada devam etti. Çok sayıda yöneticinin üzerinde AB ve Türkiye bayrağı arması bulunan beyaz tişörtler ve beyaz şapkalar ile iştirak ettiği tura katılan yaklaşık 200 kişi Antalya Kültür Merkezi önüne kadar 3 km pedal çevirdikten sonra burada sürdürülen etkinliklere katıldılar.

Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak'ın, kutlamaların AKM önünde düzenlenen ikinci bölümüne katılımı alandaki çoşkunun katlanarak artmasına sebep oldu. Vali Altıparmak, Antalya’da AB konusunda faaliyet gösteren kuruluşlar, birimler ve gönüllü kuruluşlar tarafından açılan tanıtım stantlarını gezerek incelemelerde bulundu. Vali Altıparmak’a Vali Yardımcıları Ali Nazım Balcıoğlu, Recep Yüksel, Mehmet Yavuz, İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, AB Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) Koordinatörü Baki Karaçay ve protokol eşlik etti. Vali Altıparmak, Perşembe Akşamı Bisiklet Grubu standında grup üyeleriyle Antalya'da bisiklet kullanımı imkânları ve yapılan çalışmalar üzerine bir süre sohbet etti. Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği standını gezerken, kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek vermek amacıyla hazırlanacak kitapta yayınlanmak üzere, “Şiddete değil kötü söze dahi tahammülümüz yok,” diye yazdı. Tömer standında, Iraklı, Macar, Slovak, Arnavut, Mısırlı öğrencilerle selamlaştı, mini bir sohbet yaptı. Gençlerin faaliyetlerini izleyerek onlarla sohbet eden Altıparmak, AB temalı resim sergisini ziyaretlerinin ardından yerel ve ulusal basın mensuplarına günün anlam ve önemini içeren röportajlar verdi. Vali Altıparmak alandan ayrılmadan önce ilköğretim öğrencileri ile birlikte uçurtma uçurdu.

Atatürk Kültür Parkı Kral Yolu 1. yarı kapalı alanda gerçekleştirilen boyama ve resim etkinliğine Antalya'daki dokuz ilköğretim okulundan katılan yüze yakın öğrenciden hayallerindeki AB’yi resmetmeleri istendi. Profesyonel sanatçıları aratmayacak bir çabayla dışavurumlarını yansıtan öğrenciler şenliğin neşeli havasına kendilerini kaptırıp birbirlerinin tişörtlerine anı olarak kalması için baskılar yaptılar. Boyama etkinliği yanısıra, Fikret Haluk Saraçoğlu İlköğretim Okulu, Antalya Koleji ve TED Antalya Koleji öğrencilerinin hazırladığı Avrupa Birliği temalı resimlerden oluşan resim sergisi ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. öğrencilerin gün boyunca emek vererek tamamladıkları resimler, sergilenmek üzere 9 Mayıs Avrupa Günü Etkinliklerinde işbirliği yapılan kuruluşlara teslim edildi.

250 uçurtmanın dağıtıldığı ve ayrıca okulların kendi yaptıkları Avrupa Birliği temalı uçurtmalarını uçurdukları şenlikte, yüzlerce uçurtma gün boyunca Antalya semalarını süsledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Bandosu ile Asistoli, Karagüneş ve TheBrosBand isimli üç yerel grubun 12.00 ile 17.00 saatleri arasında Antalya Kültür Parkı amfi tiyatroda sundukları müzik dinletilerine zaman zaman izleyenler de eşlik ederek etkinliğe renk kattılar.

Antalya Valiliği, gerçekleştirilen bu güzel etkinlik için işbirliği yapan kurumlara, katılımcılara, organizasyonu yürüten ekibe, öğretmenlerimize, müzik gruplarına, üniversiteden gönüllülere, destek veren kuruluşlara ve tüm ziyaretçilere teşekkür eder.

Stant açan kurumlar, etkinliğe katılan okullar, gruplar ve sponsorlar için tıklayın.
Haber Listesine Dön Okuma: 2521

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016