Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya'dan İki Proje Tarım ve Balıkçılık Programında Hibe Almaya Hak Kazandı

Toplam bütçesi 2,2 Milyon Euro olan, Tarım ve Balıkçılık konularında Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi-II başlıklı hibe programı çerçevesinde 2010 yılında Antalya ilinden Merkezi Finans ve İhale Birimi'ne yapılan on proje teklifi arasından ikisi hibe almaya hak kazandı.

Türkiye'deki küçük ve yerel düzeydeki sivil toplum kuruluşlarının (STK) mali yardım sağlayan sözkonusu hibe, Türkiye’deki STK’lar ile AB'deki benzer örgütler arasındaki diyalogun geliştirilmesini, işbirliğini ve ortaklıkların desteklenmesini amaçlamaktadır.

Hibe almaya hak kazanan iki projeyle ilgili özet bilgi aşağıdadır:

 

"Avrupa - Türkiye Muz Bağlantısı" Projesi

Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu II - Tarım ve Balıkçılık Hibe Programı kapsamında Alanya Muz üreticileri Birliği, “Avrupa-Türkiye Muz Bağlantısı (The Euro - Turkish Banana Connection)” isimli projesi ile 102.312 Euro hibe almaya hak kazandı.

Birlik tarafından 2010 yılında başvurusu yapılan proje ile muz sektöründe AB standartlarına uygun sürdürülebilir üretim ve pazarlama stratejilerinin uygulanması için sektördeki kurumsal yapıların geliştirilerek sürdürülebilir köprülerin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Projenin yerel ortakları, Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası; yabancı ortakları; Kanarya Adaları Muz üreticileri Birliği (ASPROCAN) ve Kanarya Adaları Zirai Araştırmalar Enstitüsü (ICIE) olarak belirlenmiştir. Projeye, Antalya İl Tarım Müdürlüğü ile Alanya Belediyesi ve Hal Müdürlüğü iştirakçi olarak destek vermektedirler.

Proje çerçevesinde, Alanya ve Anamur bölgelerinde muz üretimi alanındaki tarımsal uygulamaların ve hasat sonrası uygulamaların geliştirilmesi; üretim, rekabet edebilirlik ve pazar payının artması amacıyla 30 üreticinin GAP (İyi Tarım Uygulamaları / ITU) konusunda ve 6 tüccarın ISO 22000 standartları konusunda eğitilmesi ve sertifikalandırılması öngörülmektedir.

Projede, Global GAP (Küresel İyi Tarım Uygulamaları) için bir temel oluşturulması, üretici ve çalışanların mesleki bilgilerinin artırılması, Kanarya Adaları'ndaki hasat sonrasında kullanılan metotların ve pazarlama modellerinin araştırılması, transferi ve uyarlanması, üretici birliklerinin örgütlenme yapılarına ilişkin bilgi paylaşımında bulunulması, katılımcı platformların oluşturulması, muz paydaşları için yerinde danışmanlık hizmetleri, izlenebilirliğin artırılması, bölgenin refahının yükseltilmesi, kırsal kalkınma sorunlarının çözülmesi için politika geliştirilmesi amacıyla çeşitli tarımsal aktörler arasındaki işbirliğinin iyileştirilmesi ve böylece iyi bir örnek oluşturulması hedeflenmektedir.

Merkezi Finans İhale Birimi tarafından başvuru sonuçlarının yayımlanması beklenen 113.680 Euro bütçeli sözkonusu projenin hibe sözleşmesi 21 Nisan 2011 tarihinde imzalandı. Alanya Muz üreticileri Birliği’nin 18 ay süreyle yürüteceği “Avrupa-Türkiye Muz Bağlantısı (The Euro-Turkish Banana Connection)” başlıklı proje bütçesinin %90’ı hibe ile, %10’u ise yürütücü kurumlar tarafından sağlanacak eş finansman ile karşılanacaktır.

 

"Avrupa Birliği'ndeki Taze Meyve-Sebze Pazarlama Sisteminin Türkiye'ye Uyarlanması" Projesi

Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu II - Tarım ve Balıkçılık Hibe Programı kapsamında Kumluca Belediyesi “AB 'deki Taze Meyve-Sebze Pazarlama Sisteminin Türkiye'ye Uyarlanması” isimli proje başvurusu ile 75.547 Euro hibe almaya hak kazandı.

Kumluca Belediyesi tarafından 2010 yılında başvurusu yapılan proje kapsamında yerli ve yabancı uzmanların işbirliği ile yapılacak bilgilendirme ve yayım faaliyetleri aracılığıyla Türkiye'deki sistem ile Avrupa Birliği'ndeki sistemin karşılaştırılması ve AB’deki iyi uygulamaların Türkiye'ye adaptasyonunu amaçlanmaktadır.

Proje faaliyetleri arasında, taze meyve sebze pazarlama sistemine dâhil olan aracılar için eğitim içeriğinin oluşturulması, ortak kurumların yardımı ile uluslararası iletişim ağının oluşturulması, pazarlama sisteminde yer alan aracılar ve üreticiler için eğitim programının geliştirilmesi planlanmıştır. Bu sayede, yerel, bölgesel ve ulusal politika geliştirme mekanizmaları ve kurumları aracılığı ile sonuçların yaygınlaştırılması ve iyi bir örnek oluşturulması hedeflenmektedir.
Yabancı ortak olarak Bulgaristan’daki Club "Sustainable Development of Civil Society" adlı kuruluşun katıldığı “AB 'deki Taze Meyve-Sebze Pazarlama Sisteminin Türkiye'ye Uyarlanması” başlıklı, projenin toplam bütçesi 83.941 Euro olarak tespit edilmiştir. Toplam proje bütçesinin % 90’ı hibe ile, %10’u ise eş finansman yoluyla karşılanacaktır. 15 ay sürecek proje Kumluca Belediyesi tarafından yürütülecektir.

Tarım sektöründeki kalitenin artırılması ve sektördeki kurumsal yapıların geliştirilmesi için kurulacak uluslararası işbirlikleri sayesinde Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki sivil toplum diyalogunun geliştirilmesine katkı sağlayacak olan iki projenin Antalya’dan olması Valiliğimizce memnuniyetle karşılanmıştır.
Haber Listesine Dön Okuma: 2507

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016