Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Avrupa’nın Dünyadaki Performansını Değerlendiren Dış Politika Karnesi Yayımlandı

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations) Avrupa’nın dünyadaki performansını ilk kez yıllık bazda değerlendiren Avrupa’nın Dış Politika Karnesi’ni yayımladı.
Avrupa’nın dış politikasının 6 ana başlık altında (Çin, ABD, Rusya, Genişletilmiş Avrupa ile ilişkiler, çok yönlü konular ve kriz yönetimi) ve 80 kategoride değerlendirildiği raporda, en başarısız konular arasında Türkiye'ye ilişkin politikalar yer aldı.

İran’ın silahsızlandırılması, ABD ile ilişkiler ve Batı Balkanlarda vize serbestliği konularındaki performansıyla başarılı bulunan Avrupa, Türkiye ile Kıbrıs konusundaki ilişkilerden sınıfta kaldı. Konsey, AB’ye, Batı Balkanlar’daki performansıyla iyi, komşu ülkelerdeki arabuluculuk rolüyle orta, Türkiye konusunda ise zayıf not verdi.

Raporda; Avrupalı liderler kendi iç meseleleriyle uğraşırken başta Türkiye ve Rusya olmak üzere diğer devletlerin bölgede daha fazla güç sahibi olmaya başladıkları; birlik içinde Türkiye’nin üyeliğine ilişkin bölünmenin Avrupa’nın politikalarının etkinliğine zarar verdiği ve Türkiye açısından Avrupa’nın çekiciliğini kaybetmekte olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca, Avrupa’nın etkinliği azalırken, Türkiye’nin kendi komşuluk politikasını geliştirerek katılım müzakerelerinin duraksaması konusunda giderek daha umursamaz bir tutum takındığı ve özgüveninin arttığı; bu nedenle, Avrupa’nın dış politikadaki stratejik diyaloglara Türkiye’yi de dâhil etmeye giderek daha fazla ihtiyaç duyacağı ifade edildi.

Kaynak: Avrupa Dış İlişkiler Konseyi

Katılım öncesi Yardım Aracı (IPA) 2010 Yılı Finansman Anlaşması İmzalandı

ülkemizin Katılım öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma Bileşeni kapsamında ikinci proje paketine ilişkin 2010 yılı Finansman Anlaşması, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Alexandra Cas Granje ile Ulusal IPA Koordinatörü ve Avrupa Birliği Genel Sekreter Vekili Büyükelçi M. Haluk Ilıcak tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde imzandı. Anlaşmanın imzalanmasıyla proje paketinde yer alan projelerde uygulama safhasına geçilmiş oldu.

Mevcut Anlaşma ile “Siyasi Kriterler, Adalet ve İçişleri, Tarım, Gümrük Birliği, Eğitim, Sanayi Politikası, Çevre, Malların Serbest Dolaşımı, Tüketici ve Sağlığın Korunması, Bilgi Toplumu ve Rekabetçilik, İstatistik, Ulaştırma ve Enerji” başlıklarında AB müktesebatının üstlenilmesine yönelik kurumsal kapasite geliştirme ve “Sivil Toplum Diyaloğu” konulu toplam 30 proje için Avrupa Birliği tarafından 148 milyon avroluk katkı sağlanacak.

ülkemizin söz konusu alanlarda ürettiği projeler yoluyla insan haklarını geliştirilmesi, kadınlara ve çocuklara karşı şiddetin önlenmesi, mahkeme yönetim sisteminin iyileştirilmesi, iletişim sektöründe rekabetçilik karşıtı davranışların engellenmesi, dijital arazi parseli tanımlama sistemi geliştirilmesi gibi konularda daha fazla ilerleme sağlayarak AB’ye yaklaşması amaçlanıyor.

Kaynak: Aylık ABGS Bülteni

Aylık ABGS Bülteni Mayıs sayısında okuyabileceğiniz diğer konulardan bazıları:

• Avrupa Komisyonu AB’nin 2012 Taslak Bütçesini Kabul Etti
• AB Eğitim Raporu Açıklandı: “Gelişme Var, Ancak Hedeflere Ulaşmak için Daha Fazla Çaba Gerekiyor”
• Katılım öncesi Yardım Aracı (IPA) 2010 Yılı Finansman Anlaşması İmzalandı
• Valilikler Tarafından Yürütülen AB Çalışmalarına İlişkin 2010 Yılı Faaliyet Raporu Yayımlandı
• HİBE DUYURULARI
• AB’ye Aday ve Potansiyel Aday ülkelere İlişkin Son Ekonomik Gelişmeler

İlgili Dökümanlar

 Aylık ABGS BÜLTENİ
Haber Listesine Dön Okuma: 1849

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016