Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya’dan Üç Proje Voc-Test Merkezleri Programı Kapsamında Hibe Almaya Hak Kazandı

Katılım öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde 2007 programlama yılı kapsamında yer alan, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yürütülen, “Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Kurumunun ve Ulusal Yeterlilik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (UYEP)”nin hibe bileşeni olan “VOC-Test Merkezleri Hibe Programı” kazananlar listesi MFİB tarafından 25.04.2011 tarihinde yayınlandı. Program kapsamında aralarında Antalya’da başvurusu yapılan ATSO’dan “İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (AMESEM)”, ALTSO’dan  “ALTSO Voc-Test Merkezi Projesi” ve AKTOB’dan “Kendi Yazdığımız Meslek Standartlarımız” projeleri ile birlikte hibe almaya hak kazanan 26 kuruluşun projeleri için toplam 6.618.000 Euro tutarında bir bütçe tahsis edildi.

Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından 25 Mart 2011 tarihinde sonuçları açıklanan sözkonusu programın amacı, 11 farklı sektörde (otomotiv, turizm, inşaat, ulaştırma, enerji, metal sanayi, plastik ve kimya sanayi, bilgi ve iletişim teknolojileri, basın ve yayıncılık sektörü, makine ve imalat sanayi, tekstil, hazır giyim ve deri sektörü) mesleki yeterlilik sisteminin geliştirilmesini sağlayacak mesleki yeterlilik test-analiz-sertifikasyon merkezlerin kurulması olarak bildirilmişti.

İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (AMESEM) Projesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından hazırlanan ve 24 ay sürmesi planlanan “İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (AMESEM)” isimli projenin ortakları arasında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret ve Sanayi Odası, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ile iştirakçileri İŞKUR ve Akdeniz üniversitesi yer almaktadır. Toplam uygun maliyeti 270.989 Euro olan proje bütçesinin yüzde 90’ı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenecektir. Yüzde 10’luk kısmı ise proje ortaklarının kendi kaynaklarından yapacakları kurum katkıları ile gerçekleştirilecektir.

ATSO tarafından hazırlanan proje ile turizm sektörünün yiyecek – içecek hizmetleri alt sektör grubunda, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi ve Ulusal Meslek Standartları ile uyumlu, değerlendirme, ölçme ve belgelendirme sistemi oluşturarak, bir sınav ve sertifikasyon merkezi kurulması hedeflenmiştir.

Proje hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

ALTSO VOC-Test Merkezi: İş’te Standart İşte Kalite Projesi

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından başvurusu yapılan ve 21 ay sürmesi planlanan “ALTSO VOC-Test Merkezi: İş’te Standart İşte Kalite” isimli projenin ortakları ise ALTİD-Alanya Turistik İşletmeciler Derneği ve iştirakçileri Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü, ümit Altay Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak belirlenmiştir. Sözkonusu proje 23 Mart 2011 tarihi itibarı ile uygulanmaya başlanmıştır. Toplam uygun maliyeti 280.650 Euro olan proje bütçesinin yüzde 90’ı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenecektir. Yüzde 10’luk kısmı ise proje ortaklarının kendi kaynaklarından yapacakları kurum katkıları ile gerçekleştirilecektir.

Projenin genel hedefleri arasında, iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılayabilen sınav ve belgelendirme sistemleri kurulmasına katkı sağlamak, iş gücü piyasasının arz-talep uyumu kapsamında uzmanlaşmayı artırmak; kişisel ve mesleki gelişimi teşvik ederek sektör kalitesinin gelişmesini sağlamak, ulusal mesleki standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayarak bu standartlarla uyumlu öğrenme çıktıları oluşturulmasını desteklemek, Ulusal Yeterlilik Sistemi (UYS)’ni güçlendirerek Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ)’ne uyumu teşvik etmek yeralmaktadır.

Proje hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

 

Kendi Yazdığımız Meslek Standartlarımız Projesi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (AKTOB) tarafından hazırlanan ve 24 ay sürdürülecek olan “Kendi Yazdığımız Meslek Standartlarımız” isimli projenin ortakları ise, Muratpaşa Otelcilik Turizm Lisesi, Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (OTED) ile Hamburg Türk Alman İşadamları Derneği (ATU)’dir. Toplam 235.880 Euro tutarındaki proje bütçesinin yüzde 90 tutarındaki 212.912 Euro’luk kısmı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenecektir. Yüzde 10’luk kısmı ise proje ortaklarının kendi kaynaklarından yapacakları kurum katkıları ile gerçekleştirilecektir.

İki yıl sürecek olan proje kapsamında öncelikle kat hizmetleri, mutfak, ön büro ve servis departmanlarından seçilecek 75 kişi sınava girerek dünyanın her ülkesinde çalışabilecek nitelikte olduklarını belgelendiren sertifikayı almaya hak kazanacaklardır. Bilgilendirme çalışmaları Antalya, Kemer ve Manavgat’ta yapılacak ve tüm faaliyetler sektörle AKTOB tarafından paylaşılacaktır.

Proje hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Hizmet sektöründeki kalitenin artırılmasına katkı sağlayacak olan “VOC Test Merkezleri Hibe Programı” kapsamında hibe almaya hak kazanan üç kurumun Antalya’dan olması Valiliğimizce memnuniyetle karşılanmıştır.

İlgili Dökümanlar

 “VOC Test Merkezleri Hibe Programı” kazananlar listesi
Haber Listesine Dön Okuma: 2651

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016