Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Kadınların Güçlendirilmesi Konulu Proje Teklif Çağrısı Bilgilendirme Toplantısı

Türkiye ve Balkan ülkelerinde kadın haklarının güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından Sivil Toplum Bileşeni Ortaklık Eylemleri Programı kapsamında Kadınların Güçlendirilmesi (Empowerment of Women) konulu proje teklif çağrısı ile ilgili olarak 13.04.2011 tarihinde Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi’nde, proje geliştirme faaliyetleri için kadına yönelik çalışmalar yapan derneklerin katılımıyla bir bilgilendirme ve işbirliği toplantısı düzenlendi.

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi'nden Proje Sorumluları Billur Yaşar ve Pınar Derya Doğruyol tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden Huriye öncel ve Aysun Erdoğan, Girişimci Kadınlar Derneği'nden Aynur Polat, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği'nden Taliha Salman, Mukaddes Aksoy, Serap Kocaoğlu ve Kızılcadağ İlköğretim Okulu’ndan Reyhan Nazaroğlu katıldı.

Sözkonusu toplantıda, "Kadınların Güçlendirilmesi" proje teklif çağrısı ile ilgili bir sunum yapılarak, kadına karşı şiddetin engellenmesi ve kadınların iş alanında geliştirilmesi ile ilgili olarak Antalya'da yapılmakta olan ve planlanan çalışmaların yanısıra, katılımcı dernekler arasındaki muhtemel işbirliği alanları görüşüldü. Program için projeler geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu ve hazırlanacak projelerde, kadın hakları konusunda bilinçlendirme toplantılarının düzenlenmesi ile kadınlara meslekî beceri kazandırılması konularında eğitimler verilmesi yoluyla farkındalık düzeyinin artırılmasının önemi üzerinde duruldu. Toplantıda söz alan Korkuteli Kızılcadağ İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Reyhan Nazaroğlu, işsizlik ve göç nedenleriyle bu bölgede oluşan parçalanmış aileler ve bu ailelerin çocukları hakkında bilgi vererek, özellikle kadınlara yönelik düzenlenecek eğitim ve iş geliştirme faaliyetlerinin önemi üzerinde durdu.

Sivil toplum kuruluşlarının birbirleriyle iletişiminin güçlendirilmesini de hedefleyen proje teklif çağrısı ile ilgili olarak dernekler hem kendi yönetim kurullarıyla hem de birbirleriyle bağlantıya geçerek proje geliştirmek için oluşturulması gereken ekiplerin kurulması hususunda çalışmalar yapacaklarını belirttiler. Ayrıca dernekler, kendi çalışmalarının kapsamına, Korkuteli'nde bulunan ailelerin sorunlarının çözülmesine yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini de ekleyebileceklerini ifade ettiler.

Toplantı sonunda konuşan Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörü Baki Karaçay, hibe çağrısı kapsamda yapılacak çalışmalara Antalya Valiliği tarafından proje geliştirme desteği sağlanacağını ve söz konusu destek kapsamında, ilgili derneklerin belirlediği proje hazırlama ekiplerinin, proje hazırlama tekniği ve proje yönetim süreçleri konularında bilgi edinebilme imkânına kavuşacaklarını açıkladı.

Hazırlanacak projelerde ağ oluşturma, kadın hakları ve meslek edinme konularında eğitimler ile çeşitli etkinlikler düzenlenmesi öngörülüyor. Toplantıya katılan derneklere, kadına karşı şiddet, kadının bilinçlendirilmesi ve meslekî gelişim konularında hazırlanabilecek projelerle ilgili AB hibe programları ile ilgili bilgilere www.ceupa.gov.tr ve www.abgs.gov.tr adreslerinden ulaşabilecekleri bilgisi verildi.
Haber Listesine Dön Okuma: 3900

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016