Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Vali Altıparmak'tan Kurumsal Yönetim Konusunda Önemli Uyarılar

1 Nisan 2011 tarihinde yapılan Antalya İl Koordinasyon Kurulu'nun 2011 yılı II. dönem toplantısında konuşan Vali Dr. Ahmet Altıparmak önemli uyarılarda bulundu. Kurum amirlerini tanıdıkça büyük bir birikime ve tecrübeye sahip olduklarını gördüğünü belirterek sözlerine başlayan Vali Altıparmak şunları söyledi:

“Ancak kurumlarda yeterli gayret göremiyorum. Yöneticilerde gayret olsa bile, altlarda direnç olduğunu tahmin ediyorum. Her işin bir sahibi olması gerekir, nereden tıkandı ise, her işe orada bir sorumlu atamak zorundayız. Tıkanılan yerde bizzat benim bilgilendirilmemi istiyorum.

Hangi kurumdan gerçekten ne kadar iş çıkıyor, ya da çıkmıyor noktasında büyük bir dikkatle takip ediyorum. Gecikmeleri bir bir not alıyorum ve günü geldiğinde inanın bunun niye geciktiğini de soracağım.

Dolayısıyla hepimiz titiz olmak zorundayız. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı işler Antalya’nın işi, milletin işi. İşlerin bir an önce yapılması, hizmetin hayata geçmesi ile büyük bir fayda sağlanacaktır. Her işin bir alternatif maliyeti var. Yöneticilerin diğer yöneticilerle koordinasyonu sağlayarak neyi öncelediklerini iyi vurgulamaları gerekir. Burada konuşulan işbirliği, iş takibi konularını alta da iyi yansıtırsanız, inanıyorum ki aşağıdakiler sizden çok daha gayretli olacaktır. Kamunun yürüttüğü işlerin hızını keseceklere yol verilmesi gerekir. Hızımızı kesecek, hızımıza engel olacak kişileri tespit ederek hızlandırmaya çalışmak zorundayız. Çalışmıyor ise mutlaka ona yol vermemiz lazım. Hiç kimse milletin işini aksatmakla bir yere varamaz, mutlaka o işi hakkıyla yapmak zorundadır. Bize sabah 08.00'de gelen, akşam 17.00'de giden adam lazım değil. Bize ister 08.00'de gelsin isterse 08.30'da gelsin önemli değil ama, iş olduğu zaman 21.00'de çıkmasını bilecek adam lazım. Sıkıntısı olduğunda da rahatlıkla amirine, benim işim var, çıkmam lazım diyebilecek rahatlıkta kendine güvenen elemana ihtiyacımız var. Zamanla sınırlı olmayacak bir çalışma kültürüne sahip, işle, işi bitirmekle yükümlülük hisseden bir anlayışa ihtiyacımız var. Eğer takip etmezseniz kimse sizin işinizi takip etmez, siz bizzat takip etmek zorundasınız. Sizin için önemli olan bir dosya, yukarısı için sıradan bir dosya olabilir, Sahiplenmezseniz, sahipsiz, kimliksiz kalır. Sen sahip olursan o dosya kimlik kazanacak. Niye? ‘Sorumlusu bıktırdı beni, şundan kurtulayım,’ dedirtecek kadar takip etmezseniz inanın o dosya çıkmaz. Her işi özenle takip etmek zorundayız.”

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, 4 Ocak 2011 tarihinde yapılan 2011 Yılı I. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında ise şu noktalara vurgu yapmıştı:

“Türk bürokrasisinin genelinde yaşanan bir hastalık var. Ankara'da da, Muğla'da da aynı hastalığı tespit ettim. Antalya biraz daha iyidir diye düşünüyordum, ama aynı bürokrasi hastalığı burada da var. Hastalık şu: İşleri konuşuyoruz, ama bakıyorsunuz işin doğru düzgün tanımlanması yapılmamış, çerçevesi doğru düzgün çizilmemiş. Yetki alanlarıyla ilgili envanter konusunda sıkıntılar var. Hangi alanla ne tür sıkıntılarımız var ve bunu nasıl çözeceğiz? Elimizdeki envanterlerle çözeceğiz. Her bir işin mutlaka etaplamasını yapmamız lâzım. öyle işler var ki, yıllarca değil, 10 yıllarca konuşulmuş; bir gün getirin şunun dosyasını bakalım dediğimizde doğru düzgün dosyası yok.

Mülkiyet, tahsis soruları çözülmemiş, plânlar işlenmemiş. İşin tepe yöneticisi olan sizlerin mutlaka bunları plânlamanız, analizlerini yapmanız, daha analitik bir şekilde etaplayarak alt birimlerinize talimatlandırmanız lâzım. Kurumlar yatay ve dikey iletişim ve paylaşım içinde olmalıdırlar.

Kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin çözemedikleri konularda ortaklaşa çalışmalarını istiyorum. ‘Bu işi paylaşırsak onlara mal olur’ şeklindeki yaklaşım ise yanlış olacaktır. önemli olan iş bitsin. Kimin bitirdiğinin inanın önemi yok. önemli olan o işi hakkıyla yapacak kuruluş yapsın. Bir kuruluşun zafiyeti, diğer kuruluşların payesi anlamına gelmeyecektir. Kamu kurum ve kuruluşları müdürleri iletişimde ısrarcı olmalı, kırgınlık ve küskünlüğe yer vermemelidirler."
Haber Listesine Dön Okuma: 1750

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016