Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

İl Sağlık Müdürlüğü için Merkezimizde Geliştirilen “Antalya Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin Mesleki Becerilerinin Arttırılması” PLM Projesinin UA'ya Başvurusu Tamamlandı

2011 Yılı Teklif Çağrısı Dönemi Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında, Antalya Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün talebi üzerine, Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi ile “Antalya Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin Mesleki Becerilerinin Arttırılması” LdV PLM (Mesleki Eğitim ve öğretim Alanındaki Çalışanların Hareketliliği) projesi geliştirme çalışmaları tamamlandı ve başvuruda bulunuldu.

1999 Marmara depreminden sonra kurtarma ekiplerinin yanı sıra medikal kurtarmanın eksik kalması sonucu Sağlık Bakanlığı tarafından 2004 yılında alt yapısı hazırlanarak Nisan 2005'de Antalya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kurulmuştur. UMKE sağlık alanında çalışmaların kesintiye uğramadan olay yerinden başlayarak hasta ve yaralının hastaneden taburcu oluncaya kadarki tüm çalışmalarının düzenli bir şekilde işleyişini sağlamaktadır.

Proje kapsamında, AB standartlarında hizmet veren bir Medikal Kurtarma Merkezinin yerinde gözlemlenmesi; UMKE çalışanlarının bilgi ve becerilerinin arttırılarak mesleki becerilerinin geliştirilmesi ile UMKE’nin hizmet kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Merkezin operasyonlara müdahale sürecinde kurumlararası koordinasyonu nasıl sağladığı, görevlendirilen personelin eğitim düzeyi ve nitelikleri, Medikal Kurtarma Timlerinde mevcut olan standart donanım ve malzemeler, olay yerinde triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt ile ilgili uluslararası standartlar hususlarında bilgi sahibi olacaklardır. Katılımcıların yurda dönüşlerinde, ilimizdeki diğer kamu kurum ve kuruluşlarının afet konusundaki eğitimlerine destek vermeleri, edinilen bilgi ve tecrübelerin ilgili kesimlerle paylaşılması, diğer uygulayıcılara deneyimlerini aktarmaları sağlanacaktır.

Projenin yerel ortakları, Doğal Afetlerde Dayanışma Derneği Alanya Şubesi, Akdeniz üniversitesi Sağlık Hizmetleri Paramedik Bölümü; yabancı ortağı Dr Robert Eckert Schulen AG Almanya olarak belirlenmiştir.

UMKE projesi kapsamında 20 kişinin bu eğitime katılması öngörülmüştür. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü UMKE’de görevli 15 sağlık çalışanı, Akdeniz üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Paramedik Bölümünden 3 yeni mezun, Doğal Afetlerde Dayanışma Derneği Alanya Şubesinde görevli 2 gönüllü söz konusu hareketlilik projesi kapsamında 4 hafta süreyle Almanya, Dr Robert Eckert Schulen AG’ de eğitim alacaklardır.

“Antalya Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin Mesleki Becerilerinin Arttırılması” projesi 4 Şubat 2011 tarihinde Antalya Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ulusal Ajansa teslim edilmiştir. Başvuru sonuçlarının Haziran 2011’de netleşmesi beklenmektedir. Kabul edilmesi halinde, proje Eylül 2011 tarihi itibariyle başlayıp 18 ay sürecektir.
Haber Listesine Dön Okuma: 2050

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016