Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

LLL-Driver Projesinin Uluslararası Yaygınlaştırma Konferansı 10 Aralık 2010'da Antalya'da Gerçekleştirildi

üç Avrupalı ve bir yerel ortakla Ulusal Ajans Hayatboyu öğrenme Programı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Programı kapsamında Antalya Valiliği tarafından yürütülen ve kısa adı “LLL-Driver” olan Mesleki Eğitim Projesinin Uluslararası Yaygınlaştırma Konferansı 10 Aralık 2010 Cuma günü Antalya Dedemen Hotel & Convention Center’da gerçekleştirildi. Konferansa, proje çıktılarını ve ortak ülkelerdeki etkilerini sunmak üzere Proje Koordinatörlüğünü yürüten Antalya Valiliği adına Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) Genel Koordinatörü Baki Karaçay ve Proje Teknik Asistanı Ahmet Yazar ile birlikte, projenin Yunanistan ortağı IDEC S.A.’dan Proje Yürütücüsü Panagiotis Kenterlis, projenin İtalyan ortağı TDM2000’den Dernek Başkanı Gianluca Frongia, Proje Yürütücüleri Angelica Perra ve Michele Demontis, Slovakya ortağı Sürücü Okulları Birliği ZAS’tan Yönetim Kurulu Başkanı Daniela Budayová ve Proje Yürütücüsü Andrej Buday ve projenin yerli ortağı Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası adına Proje Yürütücüsü Kâmil Kuten Çekem katıldılar. Proje yönetim süreçlerinden ve gerçekleştirilen faaliyetlerden örneklerin resimler eşliğinde anlatıldığı sunum sırasında projenin Avrupalı ve yerel ortakları sırasıyla kuruluşlarının projedeki rollerini, sorumluluklarını ve projeden elde ettikleri kazanımları açıkladılar. Avrupalı ortakların anlatımları, Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi çalışanlarından Pınar Derya Doğruyol tarafından yapılan ardıl tercüme ile Türkçeye çevrildi.

Konferansın bitiminde proje kapsamında başlatılan pilot eğitimleri alan yirmibeş toplu taşıt şoförüne sertifikaları dağıtıldı ve söz alan davetlilerin görüşleri dinlendi. Görüş alış verişlerinin devam ettiği kapanış kokteylinde ise proje sonuçlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve yeni ortaklıkların tesisi için davetliler, projenin İtalyan, Yunan ve Slovak ortakları ile görüşme ve işbirliği geliştirme fırsatı buldular.

Sözkonusu proje ile şehir içi ulaşım sektöründe çalışan toplu taşıma araç şoförlerinin hayatboyu eğitimi yoluyla, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Antalya ili yanısıra benzer özellikler taşıyan İtalya’nın Cagliari kentinde şehir içi trafik güvenliğinin artırılması, bununla birlikte toplu taşımacılıkta hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak hazırlanan “Yol Güvenliği” ve “Şoförler İçin Günlük Pratik İngilizce” e-öğrenme modüllleri ile toplu taşıt sürücüleri için simulasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış “İletişim Becerileri” konulu kitap, proje ortağı ülkelerde olduğu kadar diğer AB ülkeleri için de yeni bir eğitim materyali olma niteliği taşıyor.

Son aşamasına gelinen iki yıl süreli “Yol Güvenliğini ve Hizmet Kalitesini Artırmak İçin Toplu Taşıma Araç Şoförlerine E-öğrenme ve Uygulamalı Eğitim ile Hayat Boyu öğrenme” isimli sözkonusu AB projesi kapsamında Slovakya’da Eğiticilerin Eğitimi programına katılan İtalya’dan iki, Antalya’dan dört sürücü eğitmeni, Antalya’da ve İtalya‘nın Cagliari kentinde toplu taşıt şoförlerinden oluşan yirmibeşer kişilik gruplara Kasım ayı içerisinde pilot eğitimler verdiler. Antalya’daki sözkonusu otuz saatlik pilot eğitime, ilk olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl hizmete konan doğa dostu yeni otobüsleri kullanan yirmibeş şoför katıldı.

Hazırlanan materyallerin ve eğitim programlarının yaygınlaştırılması suretiyle şehiriçi toplu taşımacılıkta çalışan şoförler ile gerek yerli gerekse yabancı yolcular arasında yaşanan iletişim sorunlarının azaltılması ve trafik güvenliği konusunda daha güçlü bir farkındalık yaratılması hedefleniyor. Bu kapsamda, projenin bitiminden sonra da eğitimlerin devam etmesi için Antalya Valiliği, proje ortağı Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’na, ayrıca Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na ve sektörde yer alan turizm ve taşımacılıkla ilgili diğer kuruluşlara, geliştirilen eğitim materyalleri ve proje kapsamında eğitim alan trafik güvenliği ve iletişim uzmanı eğitmenler sayesinde gerekli desteği sağlamaya devam ediyor.

Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Yunanca ve Slovakça olmak üzere beş ayrı dilde yayınlanan www.lll-driver-project.eu adresindeki proje web sitesinden proje hakkında detaylı bilgilere ve geliştirilen tüm eğitim materyallerine erişilebiliyor. E-öğrenme modülü içerisinde kitaplar ve egzersizlerin yanısıra, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından sağlanan çok sayıda görsel ve işitsel medya dosyaları kısıtlama olmaksınız tüm kullanıcılara sunuluyor.
Haber Listesine Dön Okuma: 1832

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016