Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Jean Monnet Burs Programı Başvuruları 08 Şubat 2011 Tarihine Kadar Devam Ediyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı, Türkiye Cumhuriyeti’nin AB’ye tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacını karşılayarak, müktesebatın etkin bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli idari kapasitenin oluşturulmasını amaçlamaktadır.

Kamu kuruluşları, özel sektör kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları gibi farklı alanlarda çalışan ve AB müktesebatı konusunda uzmanlaşmak isteyen herkese açık olan Jean Monnet Burs Programı kapsamında 2011-2012 Akademik Yılında yaklaşık 100 kişiye burs imkânı sağlanacaktır.

Jean Monnet Burs Programının 2011-2012 akademik yılına ilişkin duyuru 12 Kasım 2010 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur. Bursa ilişkin başvurular 08 Şubat 2011 tarihine kadar devam edecektir. Detaylar için aşağıdaki belgeleri inceleyiniz.


 

Jean Monnet Bursları Hakkında Bilgi

1989 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan bir anlaşma çerçevesinde başlayan Jean Monnet Burs Programı, Türkiye’nin en köklü ve en saygın burslarından biridir. Türk bürokrat, öğrenci, akademisyen ve özel sektör çalışanlarının yararlandığı Jean Monnet Bursu, bir yılı geçmemek koşuluyla, AB üyesi ülkelerde yapılan yüksek lisans eğitimini veya araştırma programları çerçevesinde yürütülen akademik çalışmaları desteklemektedir. Türkiye ile AB arasındaki en önemli insan köprülerinden biri olan Jean Monnet Bursu, farklı sektörlerden vatandaşlarımıza hem AB müktesebatı konusundaki bilgi ve birikimlerini artırma, hem de Avrupa’da yaşama deneyimi sunmaktadır.

Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak, Jean Monnet Bursunun yönetiminde ve finansmanında bazı teknik değişiklikler olmuştur. Söz konusu değişiklikler dikkate alındığında, Burs üç ayrı dönemden oluşmaktadır.

Jean Monnet Burs Programı (1990–2002)
Jean Monnet Burs Programının Uzatılması (2002–2006)
Jean Monnet Burs Programının Devamı Projesi (2007 ve sonrası)
Jean Monnet Burs Programının, bir proje olarak Türkiye-AB Katılım öncesi Mali İşbirliği kapsamında finanse edilmesine karar verilmesiyle birlikte, gerek Programın yürütülmesinden sorumlu kurumlar ve uygulanan kurallar, gerekse kullanılan kaynaklarda önemli değişiklikler olmuş ve 2006–2007 akademik yılında Burs verilememiştir.

Jean Monnet Bursu, Programın üçüncü dönemi olarak adlandırılan içinde bulunduğumuz süreçte, projenin faydalanıcı kurumu olan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülmektedir. AB tarafından finanse edilen diğer projelerde olduğu gibi, “Jean Monnet Burs Programının Devamı Projesi”nde de sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimidir.

Başvuru kriterlerinin belirlenmesinden, bursiyerlerin uygun programlara yerleştirilmesine kadar Programın her aşamasına ilişkin önemli ve nihai kararlar, projesinin izleme komitesi olarak çalışan Jean Monnet Ortak Komitesi tarafından alınmaktadır. Halihazırda Komitenin üyeleri Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ve Merkezi Finans ve İhale Birimi ile gözlemci olarak katılan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonudur. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği başkanlığında belli aralıklarla toplanan Jean Monnet Ortak Komitesi; başvuru şartları, seçim kriterleri, çalışma alanları, uygun programlar, okul ücretleri ve burs miktarı gibi önemli konularda nihai karar merci olarak görev yapmaktadır.

İlgili Dökümanlar

 Web Duyurusu 2011-2012

 Başvuru formu

 Başvuru formu 2011-2012

 Diğer Belgeler
Haber Listesine Dön Okuma: 1752

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016