Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

EQUALITY Projesi Son TPM ve Kapanış Konferansı Antalya'da Yapıldı

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı hibe sahipliğinde iki yıl süreyle yürütülmekte olan ve Antalya Valiliği'nin de proje ortağı olarak yer aldığı "Talasemik Gençlere Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanısı ve Tedavisi (EQUALITY)" isimli Erasmus+ Stratejik Ortaklık Projesi’nin Dördüncü Ulusötesi Proje Yönetim Toplantısı (TPM), Eğitim Seminerleri ve Kapanış Konferansı 10-12 Aralık 2018 tarihlerinde Antalya Grida City Oteli Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışına Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat yanı sıra, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) Başkanı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Duran Canatan, Proje ortağı ve paydaş kurumları temsilen İtalya'nın Ferrara Quisisana Hastanesi Başdanışmanı Prof. Dr. Vincenzo de Sanctis, Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA) Koordinatörü Baki Karaçay, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Nevgün Özen ile Prof. Dr. Erdal Kurtoğlu,  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Cenker Ateş, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Akdeniz Bölge Baştabibi Dr. Özlem Erinekçi, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı eski Genel Müdürü Münip Üstündağ ve 50 ilden uzman hekimler katıldı.

Konferansın açılışını yapan AKHAV Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, AKHAV’ın tarihçesini ve Talasemi hastalığının önlenmesi konusunda bugüne dek yapılan faaliyetleri anlatarak, Antalya’da Talaseminin korku olmaktan çıktığını, Vakfın eğitim ve tarama çalışmaları sayesinde talasemili çocuk doğumunun %95 oranında azaldığını söyledi. Prof. Dr. Canatan, “Vakfımız Talasemi ön eleme çalışması yapmasaydı bugün Antalya’daki 700 olan hasta sayısı 1.500'e çıkmış olacaktı. Doğacak 800 hasta çocuğun Antalya ekonomisine maliyeti her yıl 16 milyon lira olacaktı” ifadelerine yer verdi. EQUALITY projesi ile bu faaliyetleri ve çalışmaları taçlandırdıklarını ve bu proje sonucunda elde edilen e-magazin, e-kitap, web sitesi, mobil uygulama, hasta takip kartları ve ICT tabanlı eğitim modülü gibi çıktılarla Talasemi hastalarının yaşam kalitelerinin artırılması yönünde büyük bir adım attıklarını söyleyen Canatan konuşmasını tüm katılımcılara ve proje ortaklarına teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

Daha sonra projenin İtalyan ortağı Casa di Cura Quisisana adına Antalya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Vincenzo De Sanctis, Talasemi konusunda yapılan çalışmalar ve gelinen noktaya dair bilgiler verip İtalya'da düzenlenen Eğiticilerin Eğitimi programına değindi. Bu projenin talasemi önleme çalışmalarının Türkiye’ de yaygınlaşması için önemli bir adım olduğunu belirterek konuşmasını proje ortaklarına işbirliği için teşekkür ederek noktaladı.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Baki Karaçay sözlerine, projedeki işbirliği ve çalışmaları için proje ortaklarına teşekkür ederek başladı. Antalya'da on yıldan beri uygulanan Avrupa Birliği projeleriyle, ortak ülkelerdeki iyi uygulamaların Ülkemize transferinin sağlandığını ancak, belirli bir bütçe ve süre ile sınırlı sözkonusu Avrupa Birliği projelerinin gerçek bir kazanıma dönüşmesinin, proje bitiminden sonra yürütülecek yaygınlaştırma ve sürdürülebilirlik çalışmalarına bağlı olduğunu belirtti. Karaçay, konferansa 50 ilimizden katılan uzman doktor ve sağlık çalışanlarının, EQUALITY projesinin sonuçlarının yaygınlaştırma ve sürdürebilirliğinin en iyi güvencesi olduğuna inandığını belirtti. Bu projenin en memnuniyet verici yanlarından birinin, Talasemi hastalığına yarım asırlık meslek yaşamlarını vermiş iki bilim insanı Prof. Dr. Vincenzo de Sanctis ve Prof. Dr. Duran Canatan’ı biraraya getirmek olduğunu vurgulayan Karaçay, projeyi sahiplenme konusunda gösterdikleri etkin işbirliğinden dolayı tüm ortak kuruluş temsilcilerine ve proje yürütme ekibine teşekkür etti.

Öğleden sonra projenin Koordinatör kuruluşu Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı'nın yönetiminde gerçekleşen Dördüncü Ulusötesi Proje Yönetim Toplantısına (TPM) yerel ortaklar Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA), Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Akdeniz Kan Hastalıkları Derneği ile İtalyan ortağı Casa di Cura Quisisana yetkili ve temsilcileri katıldı. Toplantıda proje süresince tamamlanan çıktılardan söz edilerek 5 yıl boyunca açık kalacak projenin web sitesinin güncel durumu hakkında bilgiler verildi. Ulusal Ajans tarafından örnek proje seçilmeye aday gösterilen EQUALITY projesi için 2 yıl boyunca katkı yapan kurumlar görüş ve önerilerini dile getirdi. Ağırlıklı olarak projenin finansal konularının görüşüldüğü toplantıda Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA) Proje Uzmanı Hazal Güldalı projede yürüttükleri İzleme ve Değerlendirme Faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. Ayrıca, son toplantı olan 4. Ulusötesi Proje Yönetim Toplantısı için hazırladığı değerlendirme anketini uyguladı.

EQUALITY projesi 4. TPM'i, tüm ortakların iyi niyet temennileri ile sonra erdi.

2 gün boyunca 50 ilden gelen sağlık çalışanları için yapılan seminerde, EQUALITY projesi kapsamında üretilen fikri çıktılar eğitimcilerin eğitimine katılan uzmanlar tarafından tek tek tanıtıldı.

Programın kapanışında, katılımcılar, etkinlikte beklenenin çok üzerinde kazanımlar elde etikklerini, kurulan işbirliği ve ağın devam ettirilmesini destekleyeceklerini, ayrıca illerinde kendi kurumları adına da benzer mesleki eğitim projeleri yapmayı arzu ettiklerini belirterek ve başarılı bir Avrupa Birliği projesinde yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek ayrıldılar.
Haber Listesine Dön Okuma: 4272

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016