Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

VOLFIRE Projesi Kapanış Konferansı Antalya'da Yapıldı

Erasmus+ programı 2016 yılı teklif çağrısı döneminde "Yenilik Geliştirmeye Yönelik Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar" faaliyeti kapsamında hibe kazanarak Antalya Valiliği'nin ortaklığıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi  tarafından 2 yıl süreyle yürütülen, "Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi için İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi (VOLFIRE)" isimli projenin Kapanış Konferansı  11 Ekim 2018 tarihinde Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansta ilk olarak Proje Koordinatörlüğünü üstlenen Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Başkanı Ahmet Kısa, VOLFIRE Projesi'nin 236 bin Euro bütçeyle ve 2 yerel ve 3 Avrupalı kurum ortaklığında gerçekleştirdiklerini kaydetti. Kısa, konuşmasında Antalya’da itfaiye istasyonunun bulunmadığı veya uzakta kaldığı, itfaiye personelinin sayıca yetersiz olduğu yerleşim alanlarına yakın bölgelerde gönüllü itfaiyecilik uygulamasının VOLFIRE projesi ile yapılan çalışmalar doğrultusunda başlatılacağını, belirlenecek gönüllülerin bu alanda yetiştirilmesi ve böylece bu bölgelerde oluşan yangınlar, afet ve acil durumlar karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlandığını belirtti. Ayrıca, projeye katılan 3 Avrupa ülkesinde gönüllü itfaiyecilik sisteminin incelendiğini ve Türkiye’ye adaptasyonunun sağlanmasını hedeflediklerini söyledi. Tüm katılımcılara ve proje ortaklarına teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra projenin Slovenya’daki ortağı Ljubljana İtfaiyesi Daire Başkanı Tomaz Kucic, proje kapsamında düzenledikleri eğiticilerin eğitimi programından bahsetti. Kucic, Slovenya'da verilen eğitim programının gönüllü itfaiyeciliğin Türkiye’ de yaygınlaşması için önemli bir adım olduğunu belirtti ve konuşmasını proje ortaklarına işbirliği için teşekkür ederek noktaladı.

Projenin İrlandalı ortağı Mayo Kent Konseyi (Mayo County Council) adına söz alan İtfaiye Daire Başkanı Seamus Murphy ise projedeki sorumlukları olan İzleme ve Değerlendirme kapsamında yaptıkları ihtiyaç analizi ile proje iyileştime çalışmalarından bahsetti. Antalya ili sınırları içerisinde belirledikleri gönüllü itfaiye istasyonu kurulabilecek noktaları gerekçeleriyle birlikte harita üzerinde izah etti. Konuşmasının sonunda bu projede bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek teşekkürlerini iletti.

Çek Cumhuriyeti İtfaiyeciler Derneği (Ceska Asociace Hasicskych Dustojniku Sdruzeni) Başkanı Vladimir Vlcek ise projedeki görevlerinden olan gönüllü itfaiyecilik konusundaki tanıtıcı ve eğitici kısa videoları katılımcılar ile paylaştı ve gönüllü itfaiyeciliğin VOLFIRE Projesi ile Antalya’da da yaygınlaşacağına inandığını belirterek  konuşmasını tamamladı.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Baki Karaçay sözlerine, projedeki işbirliği ve emek için proje ortaklarına teşekkür ederek başladı. Bu projeyle, Avrupa ülkelerindeki iyi bir uygulamanın Ülkemize transferinin sağlandığını ancak, bunun gerçek bir kazanıma dönüşmesinin bundan sonra yürütülecek yaygınlaştırma ve sürdürülebilirlik çalışmalarına bağlı olduğunu belirtti. "Gönüllü itfaiyecilik" kavramının artık ülkemizde de yerleşmeye ve uygulanmaya başlamasının kaçınılmaz olduğunu belirten Karaçay, bu projede elde edilen çıktılar sayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin diğer illerimize örnek bir model sunabileceğini, eğitim materyalleri ve programları ile öncü olabileceğini vurguladı. Konuşmasının ikinci bölümünü Avrupalı ortaklara yönelik olarak İngilizce yapan Karaçay, tüm ortakların konusunda çok güçlü kurumlar olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek bu projeyi sahiplenme konusunda gösterdikleri etkin işbirliğinden dolayı herkese teşekkür etti.

VOLFIRE projesi ile profesyonel itfaiyeci istihdamının mümkün olmadığı, nüfusun az ve buna bağlı olarak itfai olay çıkma olasılığı düşük olan yerleşim yerlerinde kurulacak Gönüllü İtfaiye İstasyonlarında çalışacak gönüllü itfaiyeciler yetiştirilmesi; böylece bu bölgelerde oluşan yangınlar, afet ve acil durumlar karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda  gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesi konusunda eğitim materyalleri geliştirilmesi, eğitim müfredatı ve kılavuz oluşturulması, eğitimlerde kullanılacak tanıtıcı ve eğitici kısa videoların hazırlanması, yakın çevredeki itfaiyelerde görev yapan itfaiye çalışanları ve kırsal alanlarda görev yapan muhtarlara projeyi ve çıktılarını anlatan seminerler düzenlenmesi, gönüllü itfaiyeci eğitici eğitimi programı düzenlenmesi, e-öğrenme modülü hazırlanması, Antalya’da bulunan her mahalle için nüfus ve yangın riskinin formülize edilerek gönüllü itfaiye istasyonu kurulması gereken yerlerin tespiti için Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanlı analiz yapılması gibi faaliyetler gerçekleştirildi.

Proje ile gerçekleştirilen faaliyetler ve üretilen çıktılar ile Gönüllü İtfaiyecilik Yönetmeliği güncellenecek; eğitim alan itfaiye personeli sahip olduğu bilgi ve donanımla gönüllü itfaiye istasyonları kurulabilecek ve uygun yerlerde görev alabilecek gönüllü itfaiyeciler yetiştirebilecektir.
Haber Listesine Dön Okuma: 3594

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016