Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya'da Işık Kirliliği ve Çözüm Önerileri Konulu Konferans

Sağlığı, çevreyi, enerji tüketimini, güvenliği ve iklim değişikliğini olumsuz yönde etkileyen "ışık kirliliği" konusu Antalya'da bir konferansta ele alınacak. Işık kirliliği konusunda bir farkındalığın oluşmasını ve bu yönde iyileştirici adımların atılmaya başlanmasını sağlamak üzere 08 Ocak 2018 Pazartesi günü Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda ekli Gündemle düzenlenecek konferans saat 14.00'te başlayacak.

“Işık Kirliliği” alanında Ülkemizin önde gelen iki Bilim İnsanı ve Astronom, İstanbul Kültür Üniversitesi'nden Prof. Dr. Dursun Koçer ve Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG) Kurucu Müdürü Prof. Dr. Zeki Aslan ile Aydınlatma Uzmanı Emre Güneş'in davetli konuşmacı olarak bilgilendirme yapacakları etkinlik, 2016-2018 yıllarında Aldemir Atilla Konuk Anadolu Lisesi Koordinasyonunda 5 farklı Avrupa Birliği ülkesinden eğitim kurumları ortaklığında yürütülen "European Dark Sky Protectors" isimli Erasmus+ Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Projesi kapsamında gerçekleştirilecektir.

2016 - 2018 yıllarında Erasmus+ Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında Türkiye, İtalya, Finlandiya, Yunanistan, Romanya ve Polonya'dan eğitim kurumlarının ortaklığında yürütülen söz konusu AB projesi ile Kamu, STK, Üniversite, Yerel Yönetimler ve Milli Eğitim birimlerinin işbirliğine dayalı geniş bir platform ile Antalya'da ışık kirliliğini önelemeye yönelik bir dizi çalışma yapılmaktadır. Proje ile ışık kirliliğinin, ışığın olmaması gereken yerde ve zamanda, gereksiz ve yanlış yönde kullanılması durumu olduğu anlatılmakta ve ışık kirliliği sorununun, çözümü yerel olan, küresel bir eğitim ve farkındalık sorunu olduğu yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Yanlış ve aşırı aydınlatma yüzünden boşa giden ışığın boşa giden doğal kaynak olmanın ötesinde, ekonomiye, ekolojik dengeye ve canlı yaşamına zarar verici olduğunun vurgulandığı proje bilgilendirme çalışmalarında, sağlıklı yaşam ve ekolojik dengenin, ışığa olduğu gibi karanlığa da ihtiyacı olduğu belirtilmektedir.

Konferansın son bölümünde ayrıca 2018 başvuru dönemi için Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu desteğiyle Akdeniz Üniveresitesi tarafından hazırlanması planlanan yeni bir proje teklifi hakkında bilgi verilecek ve muhtemel paydaşlara işbirliği fırsatları görüşülecektir.

Tarım, turizm, sağlık, spor ve kültür faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı Antalya gibi her türlü kirlilikten uzak tutulması gereken bir ilde, ışık kirliliği konusunun, kurumlara ve topluma doğru anlatılması hedefiyle 08 Ocak 2018 Pazartesi günü Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda saat 14.00’da başlayacak konferansa konuya ilgi duyan tüm kamu, sivil toplum, yerel yönetim ve eğitim kurum/kuruluşlarımızın yetkili ve temsilcileri ile basın mensuplarımız davetlidir.

Konferans Gündemi ve Bilgi Notuna aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İlgili Dökümanlar

 Bilgi Notu

 Gündem
Haber Listesine Dön Okuma: 1479

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016