Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personeline Proje Hazırlama Eğitimi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca 20­-26 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya'da "Proje Hazırlama Eğitimi Programı" düzenlendi. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen programa Türkiye'nin tüm illerinden toplam 215 personel katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Durmuş'un koordinatörlüğünde yürütülen programda, aralarında Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA) Koordinatörü Baki Karaçay'ın da bulunduğu, Bakanlıkça diğer kamu kurumlarından davet edilen dört eğitici yeraldı. Toplam 30 saat süren eğitimde özellikle Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı Hibe Programlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi konularına yer verildi.

Belek'te 5 yıldızlı bir tesiste gerçekleşen eğitim tüm katılımcıların toplu olarak yeraldığı açılış programı ile başladı. Burada yapılan açılış konuşmalarının ardından eğitimciler tarafından katılımcılara Türkiye'nin yararlandığı başta Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları hibe programları olmak üzere ulusal ve uluslararası fon kaynakları tanıtıldı. Eğitim daha sonra katılımcıların 4 gruba ayrılmasıyla yaklaşık ellişer kişilik sınıflarda devam etti.

Katılımcı kayıtlarının 8­-10 Kasım 2016 tarihleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Modülü üzerinden gerçekleştirildiği program için özellikle daha önce proje hazırlama süreçlerinde bulunmuş ancak benzer bir eğitime katılmamış, proje hazırlama konusunda istekli ve sorumluluk duygusuna sahip, tercihen İngilizce bilen personele öncelik verildi. Katılımcılar arasında, İl, Şube ve Kuruluş Müdür ve Müdür Yardımcıları ile Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı ve Yardımcıları yanısıra Sosyolog, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Öğretmen, Sağlık Memuru, Hemşire, Çocuk Gelişimcisi, İşaret Dili Tercümanı, Fizyoterapist, İstatistikçi, Mühendis, Programcı, Bilgisayar İşletmeni, Denetçi Yardımcısı, Tekniker, Şef, ve Memur gibi kadrolarda görev yapan bakanlık personeli yeraldı.

CEUPA Koordinatörü ve PCM Eğitmeni Baki Karaçay yönetiminde devam eden grupta ilk gün, tanışma, eğitim programı içeriği ve takip edilecek metodun tanıtımının ardından katılımcılarla hibe programları ve projelerin arka planı, nedenler, gerekçeler, sonuçlar, Avrupa Birliği projelerinin tematik öncelikleri ve Avrupalılık, plan, program ve projeye dayalı çalışma kültürü gibi konular tartışıldı. Yetişkin öğrenme yöntemleri kullanılarak interaktif sürdürülen 5 günlük programda, yoğunluklu olarak uygulanan proje deneyimlerinden bahsedilerek, başarılı proje hazırlama ve uygulamaları için yardımcı olacak ipuçları ve altın öğütler dile getirildi. Analiz grup çalışmalarına da yer verilen eğitimde Proje Döngüsü Yönetimi Aşamaları (Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı): Proje Fikrinin Belirlenmesi, Analiz Edilmesi, Planlanması, Finansmanı, Uygulanması, İzleme ve Değerlendirme konuları yanısıra Projelerde Temel Kalite Unsurları, Kalite Yönetimi, Proje Yönetim Becerileri, Yönetimde Hassas Konular ve Sürdürülebilirlik. Koordinasyon (Eşgüdüm), İletişim Yönetimi, Ekip Olma, İnsan Kaynakları Yönetimi, Zaman Yönetimi, Paydaş Yönetimi gibi konular üzerinde duruldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca düzenlenen eğitim programı, katılımcılara Müsteşar Ebubekir Şahin imzalı Katılım Belgelerinin dağıtımı ile son buldu.

Baki Karaçay'ın PCM Sunumu (11,0 MB, PDF)

 
Haber Listesine Dön Okuma: 1955

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016