Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya İli AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya İli Avrupa Birliğine Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu’nun (ABUDYK) ilk toplantısı Antalya Valisi Sayın Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında 8 Ekim 2010 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Aynı tarihteki İl Koordinasyon Toplantısı ile birlikte gerçekleştirilen ABUDYK toplantısına Antalya’daki Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın üst düzey yöneticileri ve basın mensupları geniş katılım sağladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Altıparmak, kurum yöneticilerinden mutlaka proje odaklı ve koordineli çalışarak sorunlara çözüm üretmesini istedi ve ABUDY Kurul toplantısı ile ilgili ilk sözü Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü Baki Karaçay’a verdi. Karaçay, yaptığı açıklamada yerel yönetimlerin Avrupa Birliği ile ilgili faaliyetlere daha etkin ve etkili katılımlarını sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı’nca 2010 yılında yayınlanan Genelgesine istinaden 81 ilde Valilikler bünyesinde ABUDY Kurullarının oluşturulduğunu belirtti ve bu kurulun görevlerini sıraladı. Sözkonusu Kurulun görevleri arasında Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili olarak sağlıklı bir kamuoyu oluşumuna katkı sağlamak, AB ile ilgili çalışmaların il düzeyinde sonuçlarını izlemek, sorunları ve çözüm önerilerini İçişleri Bakanlığı Dış ilişkiler Dairesi Başkanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne bildirmek yanısıra, AB fon ve mali kaynaklardan azami ölçüde yararlanılması amacıyla kurum ve kuruluşların proje faaliyetlerini teşvik etmek, gerekli desteği sağlamak, yürütülmekte olan AB projelerinin koordinasyonunu, tanıtımını ve kamuoyu ile paylaşımını sağlamak, il düzeyinde çözüm bulunamayanları üst mercilere bildirmek gibi maddeler yeralıyor.


2006 yılından beri faaliyet gösteren Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilere de yer veren AB Projeleri Koordinatörü Baki Karaçay, Merkez tarafından halen yürütülmekte olan “Yol Güvenliğini Ve Hizmet Kalitesini Artırmak İçin Toplu Taşıt Sürücülerine E-öğrenme ve Uygulamalı Eğitim Yoluyla Hayat Boyu öğrenme” isimli AB projesi hakkında Kurul üyelerini bilgilendirdi. İtalya, Yunanistan ve Slovakya ortaklığıyla yürütülen söz konusu proje çerçevesinde Antalya ilinde ve İtalya’nın Cagliari kentinde toplu taşıt şoförlerine yönelik olarak Kasım ayı içerisinde Trafik Güvenliği ve İletişim Becerileri konularında pilot eğitimler verilmeye başlanacak. Ayrıca Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kapsamında Almanya’dan ve Slovenya’dan birer gencin ülkemize gelerek Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaya başladıklarını, bu sayede kültürlerarası yakınlaşmalara ve çok kültürlülüğün benimsenmesine zemin hazırlandığını ifade etti. Son olarak yürüttükleri bir projenin isminin "İşbirliği Herşeydir" olduğunu vurgulayan Baki Karaçay, tüm kurumlardan AB konusunda yetkin personelin Merkezle koordineli olarak çalışması gerektiğinin önemine değinerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra BAKA'nın dönem başkanı olduğunu hatırlatan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, turizm ve kırsal kalkınma konusunda proje kabulünün başladığını belirterek, 500 bin TL'ye kadar yüzde 50'ye varan hibe yardımından yararlanmaları için kamu kurumlarına çağrıda bulundu.

üç ayda bir toplanacak olan Antalya İli AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulunda, ilçe kaymakamları, ilgili il müdürleri, il özel idaresi genel sekreteri, büyükşehir belediyesi genel sekreteri, diğer il belediye başkanlıklarında belediye başkan yardımcısı, üniversitelerin rektör yardımcıları, ticaret, sanayi ve ziraat odaları ve borsalarından birer temsilci ve Valilikçe uygun görülen sivil toplum örgütlerinden birer katılımcı yer alıyor ve Vali başkanlığında yapılan toplantılara Kurul üyesi teşkilatların en üst yöneticilerinin katılımı sağlanıyor.

Kurul, değerlendirme ve önerilerini de içeren faaliyet raporunu Ocak ve Temmuz aylarında İçişleri Bakanlığı Dış ilişkiler Dairesi Başkanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne gönderecek.

Antalya İli Avrupa Birliğine Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu’nun (ABUDYK) toplantısı sonrasında Antalya Valisi Sayın Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına devam edildi ve kurum müdürleri yaptıkları çalışmalar ve koordinasyon talepleriyle ilgili sunum yaptı.

İlgili Dökümanlar

 Antalya İli AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Üye Listesi
Haber Listesine Dön Okuma: 2207

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016