Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

TÜİK Antalya Bölge Müdürlüğü Erasmus+ KA1 Proje Başvurusunda Bulundu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürlüğü, Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA) desteğiyle iki farklı hareketlilik proje teklifi ile Avrupa Birliği Erasmus+ KA1 programına hibe başvurusunda bulundu. 2 Şubat 2016 tarihinde Ulusal Ajansa başvurusu yapılan proje tekliflerinde, istatistik üretiminde aktif olarak görev alan anketörlerin eğitimlerine yönelik, anketör eğiticilerinin ve dolayısıyla anketörlerin mesleki bilgi ve becerilerin artırılması ve anketör mesleğine yönelmek isteyen yetişkinlerin Avrupa standartlarında eğitim almaları amaçlanıyor.

Sözkonusu proje tekliflerinin hazırlanması öncesinde TÜİK Antalya Bölge Müdürlüğünden belirlenen personel CEUPA tarafından düzenlenen Proje Döngüsü Yönetimi eğitimine katılarak proje hazırlama ilkeleri konusunda bilgi edindi. Ardından proje teklifi aşamasında kurumlar arasında karşılıklı yapılan resmi görüşme ve yazışmalar sonucunda Bölge Müdürlüğünden TÜİK Uzmanı Gülsüm Merve Gökçin'in 04.11.2015 tarihinde proje başvuru sürecinde aktif olarak çalışması için CEUPA’ da geçici görevlendirmesi yapıldı. Proje Konsept Notunun hazırlanarak gerekli ortaklıkların kurulması için uygun Avrupalı kuruluşlarla iritbata geçilerek anlaşmaya varıldı ve ortaklık taahhütleri alındı. Bu doğrultuda Türkiye İstatistik Kurumu Antalya Bölge Müdürlüğü Erasmus + KA1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği kapsamında İtalya’dan Associazione Futuro Digitale ile ortak olarak, Mesleki Eğitim öğrenici ve personel hareketliliği projesine ve İngiltere’den Almond Vocational Link Ltd ile ortak olarak yetişkin eğitimi personelinin hareketliliği projeleri hazırlandı. 

Konu hakkında basına bir açıklama yapan TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, TÜİK’in her geçen gün daha kapsamlı veri üretme yönünde gayret gösterdiğini, eğitimin bu bakımdan çok önemli olduğunu ve bu nedenle Erasmus projelerine başvurduklarını vurguladı. Öncel şu açıklamayı yaptı: “TÜİK Stratejik Planı’nda ifade edildiği gibi, kalite eksenli bir anlayışla, kurumun geçmişten gelen bilgi, birikim ve tecrübesinin, bugünün gelişmeleri ile birleştirilerek mevcut altyapı ve sistemlerin güçlendirilmesi ve sürdürülebilirliği hedeflenmektedir. Bu anlayışın odak noktasında ise insan faktörü yatmaktadır. Çünkü kurumun gerçek gücü, sahip olduğu insan kaynaklarıdır. Eğitim ise insan kaynaklarının gelişiminde en önemli araçlardan biridir. Anketörler sağlıklı veriye ulaşmadaki en önemli etkendir ve "anketörlük" mesleği açısından nitelikli, eğitimli ve deneyimli kişilere ihtiyaç duyulmaktadır ve bununla birlikte bu anketörlerin eğitiminden sorumlu eğiticilere de ihtiyaç duyulmaktadır."

Hareketlilik başvuru sonuçları Ulusal Ajans tarafından genellikle her yıl yaz aylarında açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan sözkonusu projelerin Ulusal Ajans tarafından hibe almaya uygun görülmesi halinde 2017 Nisan ayında veri toplama tekniklerinde iletişim yöntemleri ve bilgisayar destekli anket teknikleri (CATI) hakkında İtalya ev sahipliğinde 10 günlük ve İngiltere ev sahipliğinde 5 günlük iki eğitim gerçekleştirilecek. Anketör eğiticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek eğitimlerden sonra düzenlenecek seminerlerle Antalya Bölge Müdürlüğünün anketörlerin aktif olarak görev aldığı kamu kurumlarına, özel araştırma şirketlerine, üniversitelere öncü olması beklenmektedir.

Ülkemizin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde, Antalya’da Avrupa Birliği hibe programlarından yararlanarak yeni projeler uygulanmasını sağlamak, hazırlanan projelerin içerik bakımından geliştirilmesini ve sayıca artmasını temin etmek ve karşılaşılan her türlü sorunda teknik destek sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA), yerel düzeyde kamu, sivil toplum, yerel yönetim ve eğitim kurumlarımıza destek vermeye devam ediyor.
Haber Listesine Dön Okuma: 2798

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016