Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Toplu Taşıt Sürücülerine İletişim Becerileri Eğitimi

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından üç Avrupalı ve bir yerli ortakla yürütülen “Yol Güvenliğini ve Hizmet Kalitesini Artırmak İçin Toplu Taşıma Araç Şoförlerine E-öğrenme ve Uygulamalı Eğitim ile Hayat Boyu öğrenme” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında “Yol Güvenliği” ve “İletişim Becerileri” konularında geliştirilen eğitim programlarına başlandı. İlk olarak 31 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında Slovakya’nın Preşov şehrinde gerçekleştirilen eğiticilerin eğitimine Antalya’dan dört ve İtalya’nın Cagliari şehrinden katılan iki eğitmen, ülkelerine döndükten sonra toplu taşıma araç şoförlerine, "Trafik Güvenliği" ve "Günlük Pratik İngilizce" konularında ICT tabanlı hazırlanmış e-eğitim materyallerinin web üzerinden nasıl kullanılacağını gösterecek, ayrıca "İletişim Becerileri" konusunda uygulamalı pilot eğitimleri başlatacaklar.

T.C. Başbakanlık DPT Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hayatboyu öğrenme Programı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Projeleri kapsamında, Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmekte olan proje 2009-2010 yıllarını içine alan iki yıllık süreyi kapsamaktadır. İtalya'dan TDM 2000, Slovakya'dan ZAS (Sürücü Okulları Birliği), Yunanistan'dan IDEC A.S. isimli kuruluşlar ile Antalya'dan Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın ortak olarak katıldığı proje ile şehir içi ulaşım sektöründe çalışan toplu taşıma araç şoförlerinin hayatboyu eğitimi yoluyla trafik güvenliğinin ve hizmet kalitesinin artırılmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında Antalya Valiliği tarafından hazırlatılan ve "kültürlerarası iletişim" ve  "çatışma yönetimi" gibi önemli ana başlıkları da içeren “Toplu Taşıma Araç Şoförleri İçin İletişim Becerileri" konulu kitap, ülkemizde ve proje ortağı ülkelerde özellikle toplu taşıma araç şoförleri için simülasyon yöntemi kullanılarak tasarlanmış yeni bir eğitim materyali olma niteliği taşıyor. Kitabın, Slovakya’daki Eğiticilerin Eğitimi sonrasında, Türkiye'nin en çok turist çeken şehri Antalya yanısıra benzer özellikler taşıyan İtalya'nın Cagliari şehrinde düzenlenecek toplu taşıma araç şoförlerine yönelik uygulamalı eğitimlerde kullanılmaya başlanması ile hem sürücü eğitimlerinin yeni bir içerikle yaygınlaştırılması ve hem de hizmet kalitesi bakımından AB standartlarının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Geliştirilen eğitim materyalleri ayrıca projenin web sitesi üzerinden tüm kullanıcılara kısıtlama getirilmeksizin sunulacaktır.

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörlüğü tarafından yürütülmekte olan proje her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Antalya kentinde trafik güvenliğinin artırılmasını, bununla birlikte toplu taşımacılıkta hizmet kalitesinin iyileştirilmesini amaçlamaktadır.

Projede bu yılın sonuna doğru İtalya ve Türkiye’de ticari araç kullanan şoförlere 30 saatlik eğitimler verilmesi ve sonrasında yapılacak sınavlarda başarılı olan şoförlere sertifika yanısıra sticker’lar verilmesi planlanmıştır.

LLL-Driver Proje Web Sitesi: www.lll-driver-project.eu
Haber Listesine Dön Okuma: 1968

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016