Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması - Ulusal Destinasyon Belirleme Teklif Çağrısı

Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen ve kısa adı EDEN (European Destinations of Excellence) olan Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi ile Avrupa turist destinasyonlarının ortak/farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmek, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır.

2007 yılından bu yana Avrupa Komisyonu tarafından her yıl farklı bir tema doğrultusunda "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması" düzenlenmekte olup 2015 yılı teması "Turizm ve Yerel Gastronomi" olarak belirlenmiştir. Ülkemiz de bu açıdan yerel mutfak kültürünü ve yöresel yemeklerini kullanarak yerel kimlik yaratan oldukça zengin bir kaynağa sahiptir. Bu yarışma ile gastronomi ve yerel lezzetlerine vurgu yapan bir ulusal destinasyon ve dört finalist destinasyon seçilecektir.

Kimler Başvurabilir?

Kamu kuruluşları ve kâr amacı gütmeyen tüzel kişiliğe sahip kuruluşların başvurusu uygundur. Yerel yönetimler (valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, köy İdareleri gibi) yanısıra, birlikler, odalar, vakıflar, dernekler, üniversiteler, kalkınma ajansları ve benzeri kurum/kuruluşlar tarafından yapılan başvurular uygun kabul edilecek olup, bireysel başvurular kabul edilmeyecektir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru formu “Başvuru Sahibi Ve Ortaklarına Ait Bilgiler” ile “Öneri Destinasyona Ait Bilgiler” olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümde istenen bilgiler başvuru formundaki tablolarda verilen açıklamalara uygun olarak doldurulmalı, diğer destekleyici belgeler ise başvuru formuna eklenmiş olarak başvuru dosyasında teslim edilmelidir.

Başvuru sahipleri tek başlarına ya da diğer kuruluşlarla ortak hazırlayacakları başvuru dosyası ile başvuruda bulunabilirler. Her bir başvuru sahibi yalnızca bir destinasyon sunabilir.

Üç kopya olarak sunulan (eksiksiz hazırlanan bir asıl ve iki kopya) ve resmi başvuru yazısı ile usulüne uygun olarak doldurulmuş ve istenen orijinal imzaları taşıyan başvurular kabul edilecektir. Başvuru, başvuru sahibi kuruluşun dilekçesi ve başvuru formunda belirtilen diğer tüm dokümanlar ile birlikte teslim edilmelidir.

Başvuru dosyası; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı,  İsmet İnönü Bulvarı No:5 Oda No: A12/A14,  06100 Emek / ANKARA adresine gönderilmelidir.

Uygun Destinasyonlar

Önerilen destinasyon, yoğun turizm akışına sahip olmamalı, ziyaretçi sayısı ülke ortalamasına kıyasla düşük olmalı ve yöreye özgü bir gastronomi kültürüne sahip olmalıdır. 

Ödül

2015 yılında seçilen ulusal destinasyon için hazırlanacak tanıtıcı dosya Avrupa Komisyonuna sunulacaktır. Komisyon tarafından da uygun bulunması halinde, EDEN ağına dahil edilerek, önce Ankara’da daha sonra ise Brüksel’de düzenlenecek ödül törenlerinde “Avrupalı Seçkin Destinasyon Ödülü” verilecektir. Ayrıca destinasyona ilişkin tanıtım filmi hazırlanarak Avrupa’da yayınlanması sağlanacaktır.

Seçim Kriterleri

Aday destinasyonlar, aşağıda belirtilen seçim kriterlerine göre puanlanacaktır:

- Öneri Destinasyonun Uygunluğu (40 puan)

- Destinasyona İlişkin Özellikler (20 puan)

- Sürdürülebilirlik (20 puan)

- Başvuru Dosyasının Niteliği (20 puan)

Son Başvuru Tarihi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen EDEN Ulusal Destinasyonu teklif çağrısı için son başvuru tarihi 14.08.2015 saat 17:00 olarak belirlenmiştir.

Teklif çağrısına ilişkin başvuru dokümanlarını buradan indirebilirsiniz.
Haber Listesine Dön Okuma: 3013

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016