Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya'da 2010 “Avrupa Günü” Etkinlikleri

2010 “Avrupa Günü” etkinlikleri çerçevesinde Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) ile Akdeniz üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) işbirliğiyle düzenlenen “Farklılıkların Yaratıcı Gücü: Uluslararasılık, Kültürlerarası İletişim ve çok Kültürlülük” Paneli 07 Mayıs 2010 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirdi.

Panele katılan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Akdeniz üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Akdeniz üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Aksoy birer konuşma yaptılar. Vali Yüksel, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle düzenlenen panelin açılışında yaptığı konuşmada: Türkiye'nin bugün benimsediği, başta "insan hakları", "demokrasi" ve "hukukun üstünlüğü" gibi evrensel değer ve normların hiçbir AB üyesi ülkeden farklı olmadığına dikkat çekti. Yüksel, AB'nin "ortak akılda" buluştuğu tüm değerlerin, Türkiye tarafından da kabullenildiğini anlatarak, Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine çıkma hedefinde her zaman istikrarlı bir gelişme izlediğini, ve Türkiye’nin Avrupa’lı olduğunun tartışılmaz olduğunu vurguladı. Akdeniz üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe de tarihte, farklılıkları biraraya getirebilenlerin hanesinde her zaman başarının var olduğunu ve yüze yakın etnik grubu bünyesinde toplayan Osmanlı Devleti'nin buna en güzel örneği oluşturduğunu söyledi. Aynı şekilde bugün ABD'nin de zenginliği ve gücünün, farklılıkları, bilimin ışığında biraraya getirebilmesinden kaynaklandığını ifade etti. Akdeniz üniversitesin'nin Erasmus programı çerçevesindeki etkinlikleri ve patent sayısı bakımlarından yapılan sıralamalarda üst sıralarda yer aldığını belirtti.

Toplantıdan sonra Almanya Federal Parlamentosu’nun eski milletvekillerinden Lale Akgün, Almanya'da yaşayan yazar ve ressam Suzana Emine Kaube, İspanya'dan fotoğraf sanatçısı Jorge Parades Sender, Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Stefan Schneider, Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Dairesi Başkanı Saylav Esen, Gazi üniversitesi’nden Prof. Dr. Vahit Doğan ve Aü Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlilerinden özand Gönülal'ın iştirak ettikleri bir panel yapıldı. AKVAM Müdürü Doç. Dr. Erol Esen tarafından yönetilen panelde yapılan konuşmalarda, farklı kültürlerin buluşması ve çok kültürlülüğün toplumlarda yaratıcılığın önünü açtığı, toplumun gelişmesine ve ilerlemesine önemli katkılar sağladığı dile getirildi. özelikle sanatsal faaliyetlerde bunun belirgin bir şekilde görüldüğü ifade edilen konuşmalarda, Türkiye'nin de son yıllarda çok kültürlülüğe açık konumuyla, sosyal yaşamda önemli ilerlemeler sağladığı vurgulandı. Panelde, "farklı kültürlerin olduğu ortamlarda mutlaka yaratıcılık vardır" görüşü öne çıkarıldı. Panelin sonunda fakülte sergi salonunda açılan fotoğraf sergisi gezildi.
Haber Listesine Dön Okuma: 3224

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016