Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

2014 Yılı Avrupa Günü Antalya Etkinliklerinin Teması Yaşam Engel Tanımaz

(9 Mayıs 2014, GÜNCELLEME: Yağış dolayısıyla etkinlikler Işıklar Caddesi'ndeki Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır.)

Kamuoyunun dikkatinin Avrupa Birliği sürecimize çekilmesi ve toplumda Avrupalılık bilincinin güçlendirilmesi amaçlarıyla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Valiliğimiz koordinasyonunda Antalya'da Avrupa Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor. "Yaşam Engel Tanımaz" sloganıyla Dünya Engelliler Haftasının başladığı 10 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan bu yılki etkinliklerde, AB adaylık sürecimizde sosyal yaşama dair temel değerler konusundaki iyileştirmeler açısından büyük önem taşıyan "engellilerin sosyal hayata entegrasyonu" teması ile çeşitli sahne performansları, spor müsabakaları ve kurumlarımızın bu yöndeki faaliyetlerini tanıttıkları stantlar yeralacak.

Sözkonusu tema ile ilgili yerel ve ulusal kurum ve kuruluşlarımız işbirliğinde gerçekleştirilecek ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzâkereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımı beklenen etkinlikler ile gelecek yıllarda da sürdürülmek üzere, daha önce Yaşam Akademisi Derneği, Akdeniz İletişim Derneği ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı tarafından çalışmaları başlatılmış olan "Uluslararası Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Festivali'nin" birincisinin yapılması planlanıyor.

Bu kapsamda, ilk adım olarak 11 Nisan 2014 tarihinde Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi'nde Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlığında bir hazırlık toplantısı yapıldı. Toplantıya Valilik yanısıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politiklalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Dernekler Müdürlüğü, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, TRT Antalya Bölge Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı ve Aksu Belediye Başkanlıkları, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Yaşam Akademisi Derneği, Akdeniz İletişim Derneği, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ile Antalya Motor ve Bisikler Grupları temsilcileri katıldı.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Merkezi koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, altı başlıkta toplanan etkinliklerin organizasyon yönetimini İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ile Yaşam Akademisi Derneği, Akdeniz İletişim Derneği ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Başkanlıkları üstlendi.

Program, 10 Mayıs Cumartesi günü saat 16:00 da Büyükşehir Belediyesi önünden bando eşliğinde protokol ve engellilerin katılımıyla yapılacak kortej yürüyüşü ile başlayacak. Varış noktası olan Cumhuriyet Meydanı etkinlik alanında yapılacak açılış konuşmaları ile sürecek etkinlik, engellilerin sergileyecekleri çeşitli sahne performansları, spor müsabakaları ve kurumlarımızın faaliyetlerini tanıtacakları stantların yer alacağı alanların gezilemesiyle devam edecek.

Bilindiği üzere, 1985 yılında Milano Zirvesi’nde alınan bir kararla, insanlık tarihinin en önemli uygarlık projelerinden biri olan Avrupa Birliği fikrinin 1950 yılında ilk kez dile getirildiği kabul edilen 9 Mayıs gününün her yıl “Avrupa Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. 1999 Helsinki Zirvesi’nde Türkiye’nin aday ülke statüsüne geçmesi ile 2000 yılından beri Ülkemizde de “Avrupa Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu çerçevede, Antalya Valiliği koordinasyonunda 2011 yılında başlatılan bir uygulamayla Avrupa Günü dolayısıyla yerel ve ulusal kurumlarımız işbirliğinde bir dizi etkinlik düzenlenmektedir. Antalya’da geçtiğimiz yıllarda Avrupa Günü teması olarak, bisiklet ve yaya dostu kent gibi konular belirlenmişti. Bu yıl Yaşam Engel Tanımaz temasıyla engellilerin sosyal yaşama entegrasyonunu güçlendirmek üzere yapılacak etkinlikler, aynı zamanda 10 Mayıs'ta başlayacak Engelliler Haftası ve Antalya'da başlatılacak "Uluslararası Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Festivali" dolayısıyla özel önem taşıyor.

İstatistiklere göre dünya nüfusunun yüzde 10’u, yani her on kişiden biri; Türkiye nüfusunun ise yüzde 12’si engelli. Buna göre, yaklaşık 7.5 milyon özürlü yurttaşımız var. Kamu kurumları yanısıra çok sayıda sivil toplum örgütü engelliler konusunu sürekli gündemde tutmaya çabalıyor ve engellilerin yaşam kalitesini yükseltmeye, topluma üretken bireyler olarak katılımını ve insani haklarını kullanabilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyor. Avrupa Birliği'nin hedefleri arasında, yaşamın bütün alanlarında engellerin kaldırılması ve engellilere yönelik ayrımcılıkla mücadele edilmesi yoluyla sosyal değişmeyi ivmelendirerek engellilerin topluma tam ve etkin katılımlarının sağlanması konularına önem veriliyor. Avrupa Birliği, aday ülke Türkiye'nin de yararlandığı birçok hibe programıyla, engellilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin kapasitelerini güçlendirmelerine destek veriyor ve Topluluk programlarında engelliler için avantajlar sağlıyor.

Yaşam Engel Tanımaz temasıyla Antalya'da 10 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek Avrupa Günü ve Engelliler Kültür, Sanat ve Spor Festivali etkinliklerine katılım için tüm kurum ve vatandaşlarımız davetlidir.
Haber Listesine Dön Okuma: 3069

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016