Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yerel Yönetimler İçin Avrupa’dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı İstanbul’da Düzenlendi

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Antalya’nın da dahil olduğu 20 pilot ilde yürütülen “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) kapsamında 31 Ekim 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın himayelerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde  “Yerel Yönetimler İçin Avrupa’dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı” gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından valilik AB birimi temsilcilerinin katılım sağladığı çalıştayda 2014-2020 döneminde eğitim ve gençlik programları kapsamındaki yeni fırsatlara ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Çalıştayda bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin önüne çıkarılan bütün engellere rağmen en müreffeh dönemini yaşadığını söyledi ve hedefin AB’deki standartları ülkemizde yaygınlaştırmak olduğunu belirtti. Bakan Bağış “Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi” ile 2010’dan bugüne kadar 760’ın üzerinde AB Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu Toplantısının düzenlendiğini ve bu toplantılar ile yerelde çalışmalar yürüten tüm birimlerin AB konularında güncel bilgileri paylaşma fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yerelde yürüttüğü çalışmalar sayesinde tüm Türkiye’de milyonlarca kişiye ulaşıldığını da vurgulayan Bakan Bağış Ulusal Ajans’ın yürütmekte olduğu programlar ile 70.000 gencimizin yurtdışında eğitim alma fırsatı yakaladığını söyledi.

Çalıştayda ayrıca Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yerel düzeyde yürütülen çalışmalar ile ilgili hazırlanmış olan “Yerelde AB Çalışmaları 2009-2013” isimli kitabın dağıtımı gerçekleştirildi.

Yerel Yönetimler İçin Avrupa’dan Yenilikçi Uygulamalar Transferi Bölgesel Çalıştayı birçok yeniliğe de sahne oldu. Bu yenilikler arasında Valilik AB birimlerinin birbirleri ve AB Bakanlığı ile daha etkin ve düzenli bir iletişim içerisinde olmalarını ve iyi uygulamaları birbirleri ile paylaşmalarını sağlayacak www.yereldeab.org.tr internet  portalının yanı sıra yerel düzeyde yürütülmüş olan bütün projeler ile ilgili bilgilerin tek bir veri tabanında toplandığı Proje Veri Tabanı bulunuyor. Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi ile yerel düzeyde AB ile ilgili farkındalık artırılması hedefleniyor.
Haber Listesine Dön Okuma: 2460

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016