Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yaya Öncelikli Kent Antalya Projesi Eğitici Eğitimlerinin İlki Tamamlandı

Antalya Valiliği koordinasyonunda yürütülen “Antalya’da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme” isimli Avrupa Birliği Projesi kapsamında Proje Yerel Ortaklarından Antalya özel Sürücü Kursları Derneği Başkanlığı tarafından 22-24 Haziran 2013 tarihlerinde Sertifikalı Eğitici Eğitimlerinin İlki düzenlendi. Antalya Dedeman Otel’de gerçekleştirilen 3 günlük programda, Sürücü Okulları Derneği ile bilikte diğer Proje Ortakları İl Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlükleri'nden belirlenen sürücü kursları eğitmenleri, ilkokul öğretmenleri ve trafik polislerine yaya öncelikli trafik kültürünün öğretilmesi konusunda geniş kapsamlı bilgilendirmeler yapıldı.

Söz konusu eğitim programı kapsamında, projenin Avusturyalı ortağı Yetişkin Eğitimi Kurumu dieBerater tarafından Şubat ayında Viyana’da gerçekleştirilen Eğitici Eğitmenliği Programı’na katılan 10 Eğitmen, edindikleri bilgi ve deneyimleri ilk etapta İlkokul öğretmenleri, Sürücü Okulu Eğitmenleri ve Trafik Polislerinden oluşan 75 kişilik bir gruba aktardılar. 3 gün süren programda katılımcılar, yaya önceliği hakkında ulusal ve uluslararası mevzuat, sürücü ve yayalarda davranış değişikliğinin sağlanması, yeniliklerin benimsenme süreci, öğrenme biçimleri, çoklu zekâ kuramı, empati ve zihin haritalama gibi konularda eğitim aldılar. Ayrıca sözkonusu projenin www.onceyaya.info adresindeki web sitesi üzerinden yayınına başlanan e-öğrenme Modülü tanıtıldı ve derslerde nasıl kullanılacağı konusunda simulasyonlar yapıldı. Proje Koordinatörü Antalya Valiliği ve Avrupalı ortaklarından İsveç Pedegojik Bilgi Merkezi işbirliğiyle hazırlanan e-öğrenme programı, ilkokul öğrencilerine ve sürücü adaylarına yönelik, ayrıca her yaya ve sürücünün yararlanabileceği, trafik psikolojisi konusunda da bilgilerin yeraldığı içeriğiyle proje web sitesinden hizmet verecek. Eğitim boyunca yaya önceliği ile ilgili sınıf içi ve sınıf dışı çeşitli eğitici aktivitelere katılan katılımcılara program bitiminde Antalya Valisi Sayın Sebahattin öztürk tarafından törenle sertifikaları verildi.

2011 yılında Antalya Valiliği Avrupa Briliği Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Programı Yenilik Transferi Projeleri kapsamında hazırlanan sözkonusu AB projesi ile, ilkokullarda, sürücü okullarında hızlandırılacak eğitimler ve trafik polisleri tarafından şehiriçinde yapılacak bilgilendirmeler sayesinde ışıksız yaya geçitlerinde geçiş önceliğinin yayalara tanındığı trafik kültürünün yenilikçi bir yaklaşımla topluma benimsetilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla projede yaya önceliği ve güvenliği konusunda eğitim materyalleri, eğitim programları ve ICT tabanlı e-öğrenme programı geliştirildi. Yurtdışında eğitim alan ve edinimlerini Antalyalı meslektaşlarına aktaran eğitmenler tarafından bu materyaller kullanılarak, yaya, sürücü, sürücü adayı ve ilkokul öğrencilerine verilen eğitimlerin hızlandırılması, ve bu suretle toplumda farkındalık arttırılarak yaya önceliğinin bir kent kültürü haline getirilmesi planlanıyor. Proje süresinin bitiminden sonra da başlatılan tüm eğitim, bilgilendirme, uygulama ve cadde düzenlemeleri çalışmalarının, proje ortağı ve faaliyetlerin yürütücüsü olan İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Sürücü okulları Derneği ile diğer gönüllü kurumlar tarafından sürdürülmesi bekleniyor.
Haber Listesine Dön Okuma: 2403

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016