Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Avrupa Günü 2013 Antalya Etkinlikleri 13 Mayıs'ta Kaleiçi'nde

ntalya'da bu yıl üçüncü kez Valilik koordinasyonunda düzenlenen ve çeşitli kurumlarımızın faaliyetlerini sunacakları Avrupa Günü Etkinlikleri “Yaya öncelikli” Kaleiçi’nde gerçekleştiriliyor. Her yıl belirli bir temanın işlendiği programa bu yıl Avrupa Birliği Hayatboyu öğrenme Programı Yenilik Transferi Projeleri kapsamında Antalya'da uygulamaya başlanan "Yaya önceliğ"i tema olarak belirlendi.

 

13 Mayıs Pazartesi günü yapılacak etkinliklerin Kaleiçi'nde açılışından önce Perşembe Akşamı Bisikletçiler Grubu yönetiminde Antalyalı bisikletçiler saat 15.00'te Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı önünden başlayarak Kaleiçi'nde sona ermek üzere bir bisiklet turu gerçekleştirilecekler. Sözkonusu uygulamayla, hem çevreci ve nispeten ucuz olması ve hem de sağlık açısından yararlı olması bakımından Avrupa ülkelerinde hemen her yaşta insanın yaygın ulaşım aracı olarak kullandığı bisiklete ve bu kültürün özendirici tedbirlerle Antalya'nın mevcut durumunda dahi trafiği aksatmadan yaygınlaştırılabileceğine dikkat çekilecek. Benzer bir etkinlik Antalya'da yerel kurumlarımızın yöneticilerinin katılımıyla 2011 yılı Avrupa Gününde de gerçekleştirilmişti.

 

Saat 16.00'da Kaleiçi Saat Kulesi önünden başlayacak kortej yürüyüşüne ise Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzâkereci Egemen Bağış ve Vali Dr. Ahmet Altıparmak yanısıra kamu ve sivil toplum kuruluş yöneticileri, yerel yönetim ve eğitim kurumlarımızın temsilcileri ile birlikte büyük bir halk topluluğunun katılımı bekleniyor. Buradan etkinlik alanı olan Avrupa Sokağına (Hıdırlık Sokak) kadar yapılacak yaya yürüyüşü ile yine birçok Avrupa kentinde trafik kültürü haline gelmiş olan "yaya önceliğine ve yaya öncelikli alanlara" dikkat çekilecek. Bilindiği üzere, Antalya'nın yaya öncelikli bir kente dönüştürülmesi amacıyla Vali Altıparmak öncülüğünde sekiz kurum ortaklığında çokuluslu bir Avrupa Birliği Projesi hayata geçirilmiş ve bu kapsamda İle örnek olması bakımından ilk uygulamalar Konyaaltı Caddesi ve Akdeniz üniversitesi yerleşkesi ile birlikte Kaleiçi'nde başlatılmıştı. ülkemizde bu anlamda bir ilk olan proje Türkiye'ye örnek olmuş ve İçişleri Bakanlığı projeyi örnek alarak bu yılın Mart ayındaki talimatı ile Türkiye'nin 81 ilinde projenin uygulanmasına karar vermişti.

 

Kurumların AB ile ilgili faaliyetlerini tanıtacakları stantlarının yeralacağı Avrupa Sokağı girişinde açılış töreni ve konuşmaları müteakiben belirli saatlerde Devlet Opera ve Balesi sanatçıları yanısıra Antalyalı sokak müzisyenleri gösteriler sunacak. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Akdeniz üniversitesi yönetiminde tiyatro, dans ve animasyon grupları gösterileri ile katılımcıları eğlendirecekler. Sokakta ANFAD tarafından Antalya konulu bir Fotoğraf Sergisi yanısıra Akdeniz üniversitesi Erasmus öğrencileri ve Büyükşehir Belediyesi yönetiminde çeşitli sergiler açık tutulacak, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) organizasyonunda katılımcıların anı fotoğrafı çektirebileceği bir Fotoğraf Anı Köşesi yeralacak. Etkinliklere ilk kez bu yıl katılacak olan EXPO 2016 Antalya Ajansı ise çiçek ve çocuk temalı duvar boyama etkiniği yanısıra bir dizi faaliyetle günü renklendirecek. ATSO ve Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli süslemelerin yapılacağı sokakta İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından gün boyunca bir Gezici Kütüphane hazır bulundurularak halka açık tutulacak ve ziyaretçilere AB ile ilgili döküman dağıtımı sağlanacak. Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde 21.00'de gerçekleşecek Kapanış Konserini ise Antalya Yaşam Akademi Grubunun özel yetenekli sanatçıları gerçekleştirecek.

 

Ayrıca çeşitli sürprizlerin beklediği Avrupa Günü coşkusunu hep birlikte yaşamak için tüm halkımız ve basın mensuplarımız 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü Kaleiçi’ne davetlidir.

 

Davetiye için tıklayın

 

Basın Bilgi Notu için tıklayın
Haber Listesine Dön Okuma: 2465

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016