Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

APPSA Projesi Kapsamında Yol ve Cadde Düzenlemelerine Devam Ediliyor

Antalya'nın yaya öncelikli bir kente dönüştürülmesi için 2011 yılında hazırlanan ve Avrupa Briliğinden kazanılan hibeyle uygulamaya konan “Antalya'da Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme” isimli ve 8 ortaklı Avrupa Birliği Yenilik Transferi projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor.

 

Kaleiçi ve Akdeniz üniversitesi kampüsü yanısıra üçüncü pilot alan olarak belirlenen Konyaaltı Caddesi'nde proje ortağı Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl ışıksız yaya geçitleri artırılarak cadde düzenlemeleri gerçekleştirilmiş; 19 Eylül 2012 tarihinde ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile halkın katıldığı bir törenle Vali Sayın Ahmet Altıparmak tarafından cadde açılışı yapılmıştı.

 

Projenin yaygınlaştırılmasını ve sürdürülebilirliğini teminen, pilot uygulama alanlarında elde edilen sonuçlara göre yaya öncelikli uygulamanın İlin diğer bölgelerine yaygınlaşması planlanıyor. Bu kapsamda, tanımlanan pilot alanlardaki düzenlemeler ihtiyaca göre iyileştirilirken, benzer uygulamaların Büyükşehir Belediyesi Proje Yürütme Ekibi tarafından şehir merkezindeki diğer birçok caddede de uygulamaya konması sağlanıyor. Bu kapsamda öncelikle ışıksız yaya geçitlerinin görünürlüğünün artırılması amacıyla pilot alanlardan başlayarak ışıksız yaya geçitleri revize edildi. Konyaaltı Caddesi ve Güllük Caddesi’nde yaya geçidi tabelalarının yerleştirilmesi, Atatürk Caddesi ve Valilik binası önüne “Yayaya yol ver!” sloganlı yaya geçidi tabelaları yerleştirilmesi ve İsmet Gökşen Caddesi’ndeki yüksek performanslı yaya geçitlerinin kullanıma sunulması bu revizyon çalışmalarından birkaçı. Dikkat çekiciliğinin artırılması için ışıksız yaya geçitlerini gösteren işaret levhalarına güneş enerjisiyle çalışan ledler konuldu. Bunların dışında şehirde yapılan tüm yaya geçitlerinin motorlu taşıtlar tarafından engellemek ve özellikle engelli vatandaşların güvenli geçişlerinin sağlamak amacıyla bir dizi fiziki düzenleme yapıldı.

 

APPSA Projesi kapsamında yol ve cadde düzenlemelerinin yapıldığı iş paketinin lideri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, planlanan ve pilot alanlarda uygulamaya konan yenilikleri diğer tüm caddelere yayarak Antalya'da yaya öncelikli trafik kültürünün oluşmasına katkı sağlamaya devam ediyor.

 

Twitter: @onceyaya
Haber Listesine Dön Okuma: 3132

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016