Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya İli Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2013 Yılı 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya ili Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun 2013 yılı 1. toplantısı, 22 Ocak 2013 Salı günü, saat 10:00’da AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlığında Antalya Müze Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından başlatılan Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturma (SEI) Projesinin uygulanacağı 20 pilot il arasında Antalya’nın da yeralmasının memnuniyet verici olduğunu ve geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği ve projecilik kültürünün yaygınlaşması yolunda katedilen mesafe sayesinde Valiliğimizin ve ilimizdeki diğer kurumların projede aktif rol almaya hazır olduklarını vurguladı. 2010 yılında illerde AB UDY Kurullarının teşekkül ettirilmesi suretiyle Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecimize yerelden daha güçlü katkı sağlanması yönünde geliştirilen politika doğrultusunda bu projenin hayata geçirilmesinin ve içeriğinin illerimizde kurul üyeleri ile paylaşılmasının çok olumlu sonuçlar getireceğine inandığını dile getirdi.

 

Açılış konuşmasının ardından, AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığından AB İşleri Uzman Yardımcısı Aysel önem SEI projesinin tanıtımını yaparak sadece Valiliklere ve Valilik AB Merkezlerine değil AB UDYK üyesi tüm kurumlara düşen rol ve sorumluluklar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Projenin amacını tanıttıktan sonra, uygulamanın kapsadığı illeri, proje süresinin 2 yıl ve bütçesinin yaklaşık 2 milyon lira olduğunu açıkladı.  önem, Şubat ayı içerisinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile pilot illerin Vali, Vali Yardımcıları ve Valilik AB Birimi Temsilcilerinin katılımlarıyla proje açılış toplantısı gerçekleştirileceğini duyurdu.

 

Sözkonusu proje kapsamında, Valilik AB Birimlerinden 2’şer ve AB UDYK üyelerinden 1’er katılımcıya yönelik olarak temel AB konularında toplam 8 günlük Uzman Yetiştirme Programı, uzmanlık eğitimi alan valilik personelinin ve AB UDYK üyelerinin AB üyelik sürecinde doğrudan doğruya rol oynayan kurumları yakından tanımalarına olanak sağlamak amacıyla 2 günlük Oryantasyon Programı, her ilden 2’şer kişinin katılım sağlayacağı toplam 6 gün sürecek Eğiticilerin Eğitimi Programı, ayrıca eğiticilerin eğitimine katılan personel tarafından her ilde 3’er defa profesyonel eğitimcilerin desteği ile Proje Hazırlama Eğitimleri verilecek. SEI projesi kapsamında bunlarla birlikte bir dizi kapasite geliştirme faaliyetleri, şehir eşleştirme ve iletişim faaliyetleri yeralıyor.

 

Tanıtımın son bölümünde 20 Haziran 2012 tarihinde il AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcıları ile Valilik AB Birimleri temsilcilerinin katılımıyla SEI-Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi hakkında Ankara'da gerçekleştirilen istişare toplantısında öne çıkan önemli hususlar ve projenin başarısı için gerekli kriterler açıklandı.

 

Kurul toplantısında yapılan bu bilgilendirmenin ardından Kalkınma Ajansı, Belediyeler, üniversiteler ve Odalardan katılan temsilcilerle ayrı bir görüşme yapıldı. Karşılıklı görüşlerin paylaşıldığı sözkonusu oturum katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

 

SEI pojesi uygulamaları ile ilgili gelişmeler, Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından Kurul üyesi Kurumlara duyurulmaya devam edecek.

 

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturma (SEI) Projesi’nin tanıtımına yönelik Antalya'da yapılan sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturma (SEI) Projesi Tanıtım Sunusu

 
Haber Listesine Dön Okuma: 2261

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016