Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

APPSA Projesinin Eğitim Boyutu Kapsamında Model Trafik Eğitim Parkları Oluşturuluyor

Antalya'nın yayalara saygılı, trafikte yayaya öncelik veren bir kente dönüştürülmesine ve kentlileşmesine katkı sağlamak amacıyla Antalya Valiliğince başlatılan “Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme (APPSA)” isimli çok uluslu Yenilik Transferi Projesi kapsamında planlanan eğitim faaliyetleri 2013 yılında başlıyor.

 

Milli eğitimin temel amacının çocuklarımıza yaşam becerisi kazandırmak olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yaya öncelikli trafik kültürü konusunda eğitilmelerin çocuk yaşlarda başlatılmasının ve çocukların trafiğe ilk adımlarını daha bilinçli atmalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu gerçekten hareketle, öğrencilerde güvenli trafik bilincinin oluşturulması, trafik kurallarına duyarlı, yaşam boyu öğrenen, insana saygılı bireylerin yetiştirilmesi, okullarımızda güvenli trafik eğitiminin teşvik edilmesi amacıyla, APPSA proje kapsamında ilkokullarda eğitimlerin başlatılması planlanmuıştı. Bu doğrultuda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Yürütme Ekibi tarafından 4 pilot okul olarak belirlenen Muratpaşa İlçesi Altındağ İlkokulu ve Melahat Faraçlar Ortaokulu, Konyaaltı İlçesi Z.Marsel-Z.Denizhan öner İlkokulu ve Kepez İlçesi Cengiz Topel İlkokulunda Model Trafik Eğitim Parkları oluşturulmaya başlandı.

 

Okullarda oluşturulan Model Trafik Eğitim Parkları sayesinde öğrencilerin trafikte yayaya saygı kültürünü benimsemeleri sağlanacak. Ayrıca pilot okullarda izlenecek uygulamalar ve değerlendirilecek sonuçlar ışığında daha da iyileştirilecek olan eğitimler diğer okullarımıza da yaygınlaştırılacak. Antalya Valiliği koordinasyonunda yüerütülen sözkonusu APPSA projesi sayesinde, bu suretle Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilmiş olacak. Daha önce olmayan yaya öncelikli trafik kültürü uygulamalı eğitimlerinin programlara girmesiyle, bu kültür gelecek nesiller tarafından okul çağında benimsenmiş olacak.

 

APPSA’nın ilk eğitim faaliyeti olan ve 2013 yılı Şubat ayı içerisinde Avusturya’da gerçekleştirilecek Eğiticilerin Eğitimi programının ardından eğitimi tamamlayan 8 eğitmen, Antalya’da öğretmenlerden, Sürücü Eğitmenlerinden ve Trafik Polislerinden oluşan 50 kişilik ilk gruba eğitim verecekler. Pilot eğitimlere katılan sözkonusu öğretmenler ilkokullarda ve sürücü okullalrında verecekleri trafik derslerinde oluşturulan model eğitim parklarını kullanacaklar.

 

2 yıl süreli APPSA projesinde yerel ve Avrupalı tüm proje ortaklarının proje bitimine değin yerine getirecekleri bütün faaliyetler ve bütçeleri belirlenmiş durumda. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce belirlenen pilot okullarda bir diğer proje ortağı kurum olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından oluşturulan Model Trafik Eğitim Parkları öğrenciler tarafından şimdiden büyük ilgi görüyor.
Haber Listesine Dön Okuma: 2688

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016