Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

APPSA Proje Yönetim Kurulu 3. Toplantısı Viyana'da Gerçekleştirildi

Antalya'nın yayalara saygılı, trafikte yayaya öncelik veren bir kente dönüştürülmesi ve kentlileşmesine katkı sağlamak amacıyla başlatılan “Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme (APPSA)” isimli Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı (LdV) çokuluslu Yenilik Transferi Projesinin üçüncü Uluslararası Proje Yönetim Kurulu (PCT) Toplantısı 4-6 Kasım 2012 tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana kentinde gerçekleştirildi.

 

Esas itibariyle trafik konusunda mesleki eğitimin iyileştirilmesini hedefleyen söz konusu proje kapsamında bugüne değin yapılan ve bundan sonra yapılması öngörülen faaliyetlerin gözden geçirildiği toplantıya, Proje Koordinatörlüğü'nü yürüten Antalya Valiliği yanı sıra, Türkiye, Avusturya, İsveç ve İspanya'dan proje ortağı kurum temsilcileri katıldı.

 

Projenin Avusturyalı ortağı yetişkin eğitim kurumu die Berater'in ev sahipliğinde 3 gün süren Proje Yönetim Kurulu Toplantısı'na, ev sahibi kuruluş Proje Yöneticileri Holger Bienzle ve Paul Talbot yanı sıra, Antalya Valiliği'ni temsilen Projenin Uluslararası Koordinatörlüğünü yürüten Antalya Valiliği AB Projeleri Genel Koordinatörü Baki Karaçay ve Proje Uzmanı Meryem Zincirli ile Hibe Sahibi Kurum Antalya İl Emniyet Müdürlüğü adına Müdür Yardımcısı R. Akif Aktuğ, Proje Yerel Ortağı Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Proje Yürütücüsü Sinan Toprak, İspanyol ortak A3 Network adına Proje Yürütücüsü Paco Cerezo ile Gloria Conde ve İsveçli ortak Telepedagogic Knowledge Centre adına Proje Yürütücüsü Kennet Linquist katıldı.

 

Toplantıda her proje ortağı kurum ilerleme ve yaygınlaştırma raporlarını sundu. Viyana’da gerçekleştirilecek ve Türkiye'den de seçilecek Eğitmenlerin katılacağı “Eğiticilerin Eğitimi Programı” ile internet sitesi üzerinden yayınlanacak “E-öğrenme Programı” konusunda yapılan ve planlanan çalışmalar görüşüldü.

 

Toplumda bir davranış değişikliği yaratarak eğitimler ve örnek pilot uygulamalarla yaya öncelikli trafik kültürünün benimsenmesini sağlamayı hedefleyen proje kapsamında proje sahibi kurum olan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlatılan Eğitim Kaynağının içeriği toplantının bir başka önemli çalışma başlığı oldu. Toplantının önemli gündem maddelerinden, eğitim faaliyetlerinin bir başka ayağı olan ve Avusturyalı ortak die Berater tarafından verilecek Eğiticilerin Eğitimi Programının taslak ajandası katılımcılara tanıtıldı. Eğiticilerin Eğitimi Programına katılacakların seçimine yönelik hazırlanan kriterler üzerinde çalışıldı. Bu doğrultuda 2013’te Viyana’da verilecek olan Eğitici Eğitmenliği kursu için Antalya’dan başvurular Kasım ayı içerisinde alınmaya başlanacak. Avusturyalı ortağın düzenleyeceği Eğiticilerin Eğitimi Programına katılacak Eğitici Eğitmenleri, Türkiye'ye döndükten sonra; Sürücü Kursları Derneği tarafından belirlenen sürücü okulları eğitmenlerinden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen ilköğretim okullarında trafik dersi veren öğretmenlerinden ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen trafik polislerinden oluşacak toplam 50 kişilik eğitmen grubuna yönelik Mesleki Eğitimler düzenleyecekler. Avusturya'daki eğitime katılan “Eğitici Eğitmenlerinden” ders alan “Eğitmenlerin”, bundan sonra yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında bu kez “yararlanıcı hedef gruplara” (Sürücü Adayları ve İlköğretim öğrencileri) pilot eğitimler vermesi planlanmaktadır.

 

Bu program çerçevesinde tamamlanacak Eğiticilerin Eğitimi sürecinin ardından Şubat ayında Türkiye’de bir workshop düzenlenmesi ve Antalya Valiliği ile İsveçli ortak Telepedagogic Knowledge Centre’ın birlikte hazırlamakta oldukları E-öğrenme programına bu çalışmayı takiben son halinin verilmesi kararı alındı. Toplantıda ayrıca, birinci yıl sonunda Ulusal Ajans'a sunulacak olan Proje İlerleme Raporunun hazırlanması süreci üzerinde duruldu ve Proje Koordinatörü kurum Antalya Valiliği tarafından bu raporla birlikte sunulması gereken belgeler hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Toplantının bitiminde projenin Avusturyalı ortağı die Berater yöneticileri, yaptıkları çalışmaları tanıtarak 2013’te uygulamayı planladıkları bir AB projesi için başarılı yönetiminden dolayı Antalya Valiliği’ne Proje Koordinatörlüğü teklifinde bulundular.

 

3 gün süren toplantıda Uluslararası Proje Yönetim Kurulu dördüncü toplantısının İspanya’nın Barcelona şehrinde 2013 yılında gerçekleştirilmesi planlandı.

 

----

 

Gelişmeleri @onceyaya twitter hesabından takip edebilirsiniz.
Haber Listesine Dön Okuma: 2248

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016