Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi

Valiliklerdeki AB birimlerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla Avrupa Briliği Bakanlığı tarafından “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” başlatıldı. Sözkonusu projeyle Antalya'nın da aralarında bulunduğu 20 ilin Valilik kapasitesinin güçlendirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında ilk istişare toplantısı AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Mehmet Cangir’in başkanlığında, İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcıları ve Valilik AB Birimleri Koordinatörlerinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

 

Valiliklerdeki AB birimlerinin altyapısının güçlendirilmesi, teknik kapasitesinin ve etkinliğinin artırılması, illerdeki ilgili kurumların proje uygulama kapasitelerinin güçlendirilmesi ve yerelde AB farkındalığının geliştirilmesi hedeflenen ‘Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi’yle Antalya'nın da aralarında bulunduğu 20 ilin Valilik kapasitesinin güçlendirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında 20 Haziran 2012 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet Cangir’in başkanlığında gerçekleştirilen istişare toplantısına Antalya Valiliğini temsilen İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Murat Bulacak ile Valilik AB Projeleri Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay katıldı. Projenin uygulanacağı 20 il arasında Adıyaman, Aksaray, Amasya, Antalya, Bartın, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Kahramanmaraş, Manisa, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Yalova yeralıyor. 

 

Kısa adı SEI olan Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi, “Katılım öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)" kapsamında, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde gerçekleştirilen reformların tam olarak hayata geçirilmesi, takibinin sağlanması ve halk nezdinde AB’ye üyelik sürecinin daha sağlıklı anlaşılabilmesi için valiliklerin AB ile ilgili konularda hizmet kapasitesinin artırılması amacıyla başlatılmaktadır. Söz konusu proje ile valilik AB birimlerinin teknik ve idari kapasitelerinin artırılması ve valiliklerin AB’ye üyelik süreci konusunda ilde önder kurum konumuna gelmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın daha önce yürütülen çalışmaları ışığında, ayrıca Valiliklerin ihtiyaçları ve AB birimlerinin projeyi uygulayabilme kapasiteleri de göz önünde bulundurularak tespit edilen 20 ilde, proje ile 2 yıl sürecek uygulamalara başlanacak.

 

Proje üretme ve yürütme konusunda hatırı sayılır bir yere sahip olan Antalya'nın da dâhil edildiği Bilgilendirme Toplantıları, Proje Hazırlama Eğitimleri, Eğiticilerin Eğitimi Programı, AB Politikaları Eğitimi, Brüksel Çalışma Ziyareti, Uzman Yetiştirme Programı, Avrupa Birliği Bakanlığı Staj Programı, Eşleştirme Programı, Web Portalı ve Aylık Haber Bülteni gibi çalışmaları içeren 2 yıl süreli projenin genel bütçesi 2 milyon Euro olarak hazırlandı.

 

Bu kapsamda ilk olarak, Avrupa Briliği Bakanlığı ile Valiliğimiz arasında 28 Ağustos 2012 tarihinde bir işbirliği protokolü imzalandı. Protokolü müteakiben, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından proje uygulanacak illerin AB ile ilgili konularda gerçek ihtiyaçlarını ortaya koymak amacıyla “Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması” başlatıldı.
Haber Listesine Dön Okuma: 3218

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016