Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya İli AB UDY Kurulu 2012 Yılı 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya İli “Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun” 2012 yılı 1. toplantısı, 29 Şubat 2012 Çarşamba günü, Uygulama Oteli Konferans Salonunda yapıldı. Kurula, AB İl Daimi Temas Noktası olarak Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlık etti.

 

Vali Yardımcısı Recep Yüksel açılış konuşmasında, Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezince projelerin uygulamaları yanısıra, eğitim çalışmalarına da ağırlık verildiğini, bu doğrultuda 2011 yılından bu yana değişik kurumlarda ve ilçelerimizde dokuz eğitim gerçekleştirildiğini, yoğun ilgi gören bu eğitimlerin 2012 yılında da sürdürüleceğini belirtti. Bunun yanısıra Kurul toplantılarında özellikle Avrupa Birliğine giriş süreci ile ilgili fasıllar konusunda Avrupa Birliği Bakanlığı uzmanlarının bizleri bilgilendirmesi ve yönlendirmesi yönündeki çalışmalara ev sahipliği yaptığını ifade etti.

 

Açılış konuşmasının ardından, Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan davet edilen Sektörel Politikalar Başkanlığı AB İşleri Uzman Yardımcısı Mustafa Aydın tarafından, AB ile yapılan müzakere sürecinde AB müktesebatındaki “Çevre” faslı üzerine bilgilendirme yapıldı. AB standartlarına göre Türkiye ve Antalya ölçeğinde rüzgâr, güneş vb. enerji kaynakları hakkında bilgiler verildi ve katılımcıların soruları cevaplandı. Mustafa Aydın, yaptığı sunumda "Temel İlkeler, Adaylık Süreci, Müzakere Süreci, Topluluk Çevre Müktesebatı, Atık Yönetimi Mevzuatı, Hava Kirliliği Mevzuatı, Endüstriyel Kirlilik ve Risk Yönetimi, Kimyasallar, Su Kalitesi, Biyolojik Çeşitlilik ve Doğa Koruma, AB Enerji Politikası, Türkiye’de Yenilenebilir Enerji" konularına değindi. Bilgilendirmeye, Kurul üyeleri yanı sıra, söz konusu fasıllardan etkilenecek kesimlerin bağlı olduğu sivil toplum kuruluşları ve yerel idare yetkilileri başta olmak üzere, “Çevre ve Enerji Çalışma Grubu Başkanlığı" tarafından davet edilen diğer paydaşlar katıldılar.

 

Bilgilendirme sonrasında “AB Çalışma Grupları” Başkanları, kurula “AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Çalışma Usul ve Esasları” çerçevesinde yaptıkları grup çalışmaları ile ilgili bilgi verdiler.

 

Toplantıda, Kurulun görevleri arasında yeralan “AB fon ve mali kaynaklardan azami ölçüde yararlanılması amacıyla kurum ve kuruluşların proje faaliyetlerini teşvik etmek” ile “Proje süreçleri için gerekli idari ve insan kaynakları kapasitesinin oluşturulmasına ve bu alanda sürekliliğin sağlanmasına yönelik tedbirlerin geliştirilmesi” amaçlarının gerçekleşmesine ilgili kurum ve kuruluşlarımızın katkısının arttırılmasını sağlamak amacıyla ilimizdeki kurumlar tarafından yapılacabilecek çalışmalar gündeme getirildi. Bu bağlamda, kurum çalışanlarının Avrupa Birliği hibe çağrılarına kolay ve hızlı ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla, “Hibe Duyuruları” adı altında kendi kurumlarının resmi web sitelerinin açılış sayfasının uygun görülen yerine Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından açık hibelerin duyurulduğu web sayfasının bağlantısını eklemeleri ve bu bağlantı hakkında tüm kurum personelini bilgilendirmelerinin uygun olacağı vurgulandı. Ayrıca,kurum yöneticilerinin ve proje geliştirmeye yönelik personelin, eğitimler, projeler ve ABUDYK faaliyetleri başta olmak üzere Valiliğimizce yürütülen AB ile ilgili çalışmalardan haberdar olmaları amacıyla kişisel e-postalarını www.ceupa.gov.tr adresindeki “e-mail listesine” kayıt etmeleri, bunlar yanısıra, hibelerden azami ölçüde yararlanılması için personelin teşvik edilmesi amacıyla, kurumu adına hazırladığı proje teklifi hibe almaya hak kazanan, ayrıca proje yürütme ekibinde görev alarak proje faaliyetlerini başarıyla sonuçlandıran personelin, uygun görülen ödüllerle takdir edilmesini sağlamaları önerildi.

 

Değerlendirme kısmında, Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Recep Yüksel, getirilen öneriler doğrultusunda kurumlarla yazışmalar yapılacağını söyledi. Yüksel, Çevre konusuna atfen, “Yenilenebilir Enerji” konusunda Büyükşehir Belediyesi haricindeki yerel yönetimlerin neler yaptıklarına bir sonraki kurulda değinileceğini; oluşturulan alt çalışma gruplarının gayretle çalıştıklarını, bu grupların enerjilerini daha gerçekçi, daha somut küçük ölçekli projeler üzerine yoğunlaştırmalarının daha doğru olacağını söyledi. Kurul Başkanı son olarak, 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında kurumların düzenlemeyi planladıkları etkinlikleri Valiliğimize bildirmelerini istedi ve bir sonraki toplantının Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) toplantı salonunda yapılabileceğini bildirerek toplantıyı bitirdi.
Haber Listesine Dön Okuma: 2152

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016