Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Duyurularımız

Yaya Öncelikli Pilot Bölge Konyaaltı Caddesi 19 Eylül 2012 Çarşamba Günü Törenle Açılıyor

Antalya'nın yayalara saygılı ve trafikte yayaya öncelik verilen bir kente dönüştürülmesi için başlatılan ve Antalya Valiliği koordinasyonunda yürütülen çokuluslu LdV Mesleki Eğitim Yenilik Transferi projesi kapsamında, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından cadde düzenlemeleri tamamlanan Konyaaltı Caddesi, 19 Eylül 2012 Çarşamba günü törenle açılıyor. Açılışı Vali Dr. Ahmet Altıparmak tarafından yapılacak olan cadde, pilot bir uygulamayla, Türkiye’de yaya önceliği trafik kültürünün uygulamaya konacağı ilk cadde olma özelliği taşıyor.

 Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi taarafından hazırlanarak 2011 başvuru döneminde Avrupa Komisyonu'ndan hibe almaya hak kazanan ve 2012-2014 yılları arasında uygulanacak projede hibe sahipliğini Antalya Emniyet Müdürlüğü üstlenmiş durumda. İsveç, Avusturya ve İspanya’dan üç Avrupalı kurumun da ortak olarak yeraldığı projede, Antalya Büyükşehir Belediyesi yanısıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya özel Sürücü Kursları Derneği de proje yerel ortakları olarak görev ve sorumluluklar üstlenmiş durumdalar. Toplam sekiz ortakla yürütülen iki yıl süreli çokuluslu proje ile, Avrupa Birliği ülkelerindeki "yaya önceliği ve güvenliği" standartlarının Antalya'da uygulanması ve buradan tüm Türkiye'ye ve diğer Avrupa şehirlerine yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

 Kısa adı APPSA olan ve bu konuda bir model geliştirmeyi hedefleyen proje kapsamında geliştirilecek müfredat ve verilecek olan eğitimler teoride kalmayıp kent içinde belirlenen üç pilot bölgede uygulama imkânı bulacak. Bu pilot bölgeler, Akdeniz üniversitesi Kampüsü, Kaleiçi ve Konyaaltı Caddesi olarak belirlendi. Akdeniz üniversitesi kampüsünde yuygulamalar yaz aylarında başlatıldı ve yaygınlaştırılmaya devam ediyor.

 Mayıs ayı başından itibaren Büyükşehir Belediyesi tarafından trafik levhaları hazırlanan ve yol işaretlemeleri yapılan Konyaaltı Caddesi’nde yaklaşık 2 kilometrelik yolda, trafik sinyalizasyonu bulunmayan 4 ışıksız yaya geçidinde yaya önceliği uygulanmasına başlanacak.

 Açılış töreninden sonraki süreçte Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler mesai saatleri içerisine denetim yapacak, yaya önceliğine uymayan sürücüler uyarılacak, yayalara hakları ve yaya geçitlerini kullanmaları konusunda bilgi verilecek. Bir yıl boyunca devam edecek uygulamada ayrıca proje kapsamında görevlendirilen maskotlar, ışıksız yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmesi konusunda sürücülere ve yayalara yardımcı olacaklar. Yapılan uygulamalarla, motorlu araçlara değil, insana saygı unsuru vurgulanacak.

 Sözkonusu uygulamayla Antalya’nın, insana daha çok saygı duyulan bir kente dönüşmesi ve önceliğin insan olduğu trafik kültürünün yaygınlaşması yönünde bir başlangıç olması planlanıyor. Bu anlamda, 19 Eylül 2012 tarihinde saat 10.30’da Atatürk Parkı Türkan Saylan Meydanı’nda gerçekleştirilecek “Yaya öncelikli Pilot Bölge Konyaaltı Caddesi” açılış törenine tüm paydaşlar ve halkımız davetlidir.

 

Davetiye için buraya tıklayın.

 

Projenin Twitter hesabı: @onceyaya
Duyuru Listesine Dön  Okuma: 4141

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016