Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Duyurularımız

Antalya Avrupa Birliği (AB) Projeleriyle Daha Da Zenginleşiyor

Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın ilimizde göreve başladığı günden beri Antalya’da Avrupa Birliği hibelerinden daha etkin düzeyde yararlanılması konusunda belirlediği strateji ve talimatları doğrultusunda, proje kültürünün yaygınlaşması ve bu yönde kurumlarımızın insan kaynağı kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar başarıyla sürüyor.

Vali Altıparmak’ın talimatları doğrultusunda 2011 yılını “öğrenen Antalya Yılı” ilan eden Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi, İlimizi bu yarışta biraz daha öne taşımak amacıyla “Avrupa Birliği Hibeleri ve Proje Hazırlama ve Yazım Teknikleri” konusunda verdiği eğitimlere devam ediyor.

PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİNE HIZ VERİLDİ

Bu kapsamda Antalya’da ilk kez, Valiliğimiz ile Ankara üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) işbirliğinde 7-11 Şubat 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen beş günlük Avrupa Birliği Sertifika Programı düzenlendi. Bu eğitimlere katılan, “AB Kurum Temas Personeli” başta olmak üzere kamu ve sivil toplum kuruluşlarında görevli toplam 120 personele AB Eğitim Sertifikası verildi.

2011 yılında hız verilen eğitimlerde Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Uzmanlarınca, kamu ve sivil toplum kuruluşlarımız yanı sıra, eğitim kurumlarımız, KOBİ ve yerel idarelerimizin proje teklifi sunabilecekleri Avrupa Birliği Hibe Programları tanıtılıyor. üçü Akdeniz üniversitesinde olmak üzere, bugüne değin değişik kurumlarda düzenlenen 10 ayrı eğitim programına katılan toplam 1060 kişi, AB Hibeleri Tanıtımı ve Proje Yazımı Eğitimi Katılım Belgesi aldı.

UZMANLAR UYGULADIKLARI PROJELER üZERİNDEN BİLGİLENDİRME YAPIYORLAR

AB hibelerinden yararlanma konusundaki faaliyetlerini titizlikle ve günün değişen koşullarında daha da ileriye taşımaktaki kararlılığı ile sürdüren Antalya Valiliği, son üç yıl içerisinde 5’inde bizzat uluslararası Koordinatör Kuruluş, 8’inde ise Ortak Kuruluş olarak yer aldığı toplam 13 çokuluslu AB projesini başarıyla gerçekleştirdi.  Yazdığı ve uyguladığı projeler sayesinde Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezinde uzmanlaşan az sayıdaki personel, söz konusu eğitimlerde bizzat yazıp uyguladıkları veya uygulanmakta olan projeler üzerinden bilgilendirmeler yapıyor.

ülkemizin yararlandığı Avrupa Birliği “Hayat Boyu öğrenme Programı” (LLP) AB Mesleki Eğitim (Leonardo da Vinci) Programı kapsamında “Hareketlilik”, “Ortaklık” ve “Yenilik Transferi” projelerinin kurgulanma ve yazım tekniklerinin anlatıldığı söz konusu eğitimlerde, kurumlarımız nezdinde Avrupa Birliği hibelerinden yararlanma yolunda farkındalığın güçlendirilmesi amaçlanıyor. Alanya, Serik, Finike ve Manavgat İlçeleri yanı sıra, İl Emniyet Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) gibi İlin değişik kurumlarında Valilik AB Proje Uzmanlarınca düzenlenen bu temel eğitimler 2012 yılında güçlendirilerek ve birden fazla güne yayılarak devam ettirilecek.

2012: PROJE ZENGİNİ ANTALYA YILI

Gösterilen yoğun talep üzerine AB Eğitim Programlarını devam ettiren Antalya Valiliği ayrıca, “Proje Zengini Antalya” yılı ilan ettiği 2012 yılında da amaçlandığı şekilde İlimizden yapılan proje başvurularında da artış sağlamayı başarıyor. Bu kapsamda, 2012 yılının ilk 2 ayında Valilik desteğiyle İldeki değişik kurumlar tarafından toplam 11 Avrupa Birliği proje başvurusu yapılması sağlandı. İlgili kurumlardan görevlendirilen personele teknik destek vermek suretiyle 2012 yılı teklif çağrısı döneminde Avrupa Birliği Hayat Boyu öğrenme Programı çerçevesinde Ulusal Ajans’a 10 proje teklifi, Avrupa Birliği Bakanlığı’na ise 1 proje teklifi hazırlanarak Şubat ayı içerisinde başvuruları gerçekleştirildi. Söz konusu proje başvurularının yapıldığı kurumlar arasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Sosyal Güvenlik Kurumu ve 112 Acil Çağrı Merkezi gibi kamu kuruluşları yanı sıra Antalya Ukrayna Ailesi Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da yer alıyor.

GENÇLERİN AVRUPA YOLCULUĞU VALİLİK’TEN BAŞLIYOR

Valiliğimiz, ayrıca her ayın ilk Çarşamba gününde, yurtdışı deneyimi yaşamak isteyen gençlere yönelik olarak Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Bilgilendirme Seminerleri düzenlemektedir. 2011 yılı başından beri devam eden bu seminerler son aylarda etkisini göstermiş ve AGH projeleri kapsamında tüm masrafları AB hibesinden karşılanmak üzere 18 – 30 yaş arası gençlerimizin, Almanya, Fransa, İspanya, Romanya, Slovakya gibi AB üyesi ülkelerde çeşitli etkinliklere katılmak suretiyle 6 – 12 aylık süreyle yurtdışı deneyimi kazanmaları sağlanmıştır.

12 AVRUPALI UZMANDAN ANTALYA ZİYARETİ

Hayat Boyu öğrenme Programları başlığı altında yürütülen ve Valiliğimizin ev sahipliğinde 14–18 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenen Çalışma Ziyareti Programına 10 Avrupa ülkesinden 12 Eğitim Uzmanı ve Yönetici katılarak İlimizi ziyaret etmişlerdir. Vali Dr. Ahmet Altıparmak ‘ı da makamında ziyaret eden Avrupalı uzmanlar, kendi ülkelerini, kurumlarını ve eğitim sistemlerini tanıtmanın yanında İlimizdeki eğitim ile ilgili kurumları da ziyaret ederek Türk Eğitim Sistemi hakkında bilgi almışlardır.

TRAFİKTE YAYA öNCELİĞİ KüLTüRü: TüRKİYE’DE BİR İLK

Antalya Valiliği, 2011 yılında ülkemizden başvuru yapan 125 proje içerisinde en yüksek hibeyi almaya hak kazanan “Antalya’da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayat Boyu öğrenme (APPSA)” isimli Yenilik Transferi projesinin halen Koordinatörlüğünü yürütüyor. Hibe sahipliğini İl Emniyet Müdürlüğü’nün üstlendiği çokuluslu projenin ortakları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Sürücü Okulları Derneği ile Avusturya, İsveç ve İspanya’dan birer eğitim veya danışmanlık kurumu yer alıyor. Antalya’dan başlamak üzere Türkiye’de yaya önceliği kültürünün yaygınlaştırılması yolunda atılan ilk adım olma niteliği taşıyan proje, esas itibariyle trafikte önce insana saygı unsurunun işleneceği Mesleki Eğitimlerin güçlendirilmesini amaçlıyor. Toplumda davranış değişikliği yaratmaya yönelik eğitim materyallerinin ve programlarının geliştirileceği proje kapsamında, gelecek aylarda cadde düzenleme çalışmaları tamamlandığında, Konyaaltı Caddesi, Kaleiçi Bölgesi ve Akdeniz üniversitesi yerleşkesinde trafik görevlileri denetiminde pilot uygulamalara başlanacak.

İŞBİRLİĞİ HERŞEYDİR

Yürüttüğü AB projelerinden birinin ismini “İşbirliği Her Şeydir” diye duyurarak proje yapmak isteyen herkese Avrupalı ortak bulmada ve teknik destek vermede kapılarının sonuna kadar açık olduğunu vurgulayan Antalya Valiliği, hazırlanan proje başvurularının zamanında ve istenilen kalitede gerçekleştirilmesini sağlamaya devam ediyor.

Valiliğimiz bu amaçla Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi’nin www.ceupa.gov.tr adresindeki resmi web sitesi üzerinden yaklaşık 600 kişilik Mail Grubu ile oluşturduğu network aracılığıyla, proje ve eğitim çalışmaları yanı sıra açık teklif çağrılarını düzenli olarak duyuruyor.

PROJE BAŞVURUSUNDA ARTIŞ OLDU

Değerlendirme Sonuçları Beklenen Proje Başvuruları

“2012: Proje Zengini Antalya Yılı” etkinlikleri kapsamında Valiliğimiz desteğiyle hazırlanan ve Valiliğimizin Koordinatör veya Ortak Kuruluş olarak yer aldığı çokuluslu proje başvuruları ile adına başvuru yapılan kurumlar şöyle:

1. Uyumlu ve Hoşgörülü Bir Toplumsal Yaşam İçin Değerler Eğitimi (EUPHONY) – Yenilik Transferi Projesi / Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü
2. Eğitimde Kayıp Nokta: Değerler (Missing Point in Education: Values) – Hareketlilik Projesi / Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü
3. AB Projeleri Geliştirilmesi ile İlgili Personelin Mesleki Becerilerinin Güçlendirilmesi –Hareketlilik Projesi / Antalya Valiliği
4. Antalya Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin Mesleki Becerilerinin Arttırılması Projesi –Hareketlilik Projesi / Antalya İl Sağlık Müdürlüğü
5. AB’ye Akdeniz Sıcaklığı – İllerimiz AB’ne Hazırlanıyor Hibe Başvurusu / Antalya Valiliği
6. Avrupa Sosyal Güvenlik Kurumlarının Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Teknikleri ile Türkiye’deki Pratiğinin Karşılaştırması – Hareketlilik Projesi / Antalya İl Sosyal Güvenlik Kurumu
7. Kayıt Dışı Çalışan Kadınların Kayıt Altına Alınma ve İstihdam Uygulamalarının İncelenmesi – Hareketlilik Projesi / Antalya İl Sosyal Güvenlik Kurumu
8. Avrupa Birliği ülkelerinin Sosyal Güvenlik Sisteminde İnsan Kaynakları Planlaması –Hareketlilik Projesi / Antalya İl Sosyal Güvenlik Kurumu
9. Tarım Sektöründe Çalışanlara Yönelik Sosyal Güvenlik Uygulamalarının İncelenmesi –Hareketlilik Projesi / Antalya İl Sosyal Güvenlik Kurumu
10.112 Tek Numara Acil Çağrı Merkezi –Hareketlilik Projesi / 112 Acil Çağrı Merkezi
11.Yabancı öğretmenlerin İstihdamının Desteklenmesi –Yenilik Transferi Projesi / Antalya Ukrayna Ailesi Derneği

AB HİBELERİ TANITIM VE PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİ

Antalya Valiliği tarafından verilen, AB Hibe Programları Tanıtımı ve Proje Hazırlama Teknikleri Eğitimleri konulu bilgilendirmelerin yapıldığı yerler ve tarihler şöyle:

1. 29 Temmuz 2011 - Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu
2. 13 Ekim 2011 - Serik İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Konf. Salonu
3. 24 Ekim 2011 - Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu
4. 26 Ekim 2011 - Finike, Canan Yavuz Gürkan Kız Tek. Meslek Lisesi
5. 28 Ekim 2011 - Batı Akdeniz Tarımsal Arş. Enst. Müdürlüğü (BATEM)
6. 31 Ekim 2011 - Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü Konferans Salonu
7. 14 Şubat 2012 - Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu
8. 12 Aralık 2012 - Akdeniz üniversitesi İİBF Konferans Salonu
9. 23 Aralık 2012 - Akdeniz üniversitesi İİBF Konferans Salonu
10.29 Mart 2012 - Akdeniz üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu

ANTALYA’DA HALEN YüRüTüLEN DİĞER AB PROJELERİ

üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar tarafından yürütülen AB eğitim programları yanı sıra, Antalya’da halen birçok AB projesi yürütülüyor. Katılım öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde “VOC-Test Merkezleri Hibe Programı” kapsamında hibe kazanan Antalya Ticaret Odası (ATSO) tarafından yürütülen “İstihdamın Anahtarı: ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (AMESEM)”, Alanya Ticaret Odası (ALTSO) tarafından yürütülen “ALTSO Voc-Test Merkezi Projesi” ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (AKTOB) tarafından yürütülen “Kendi Yazdığımız Meslek Standartlarımız” projeleri, bunlar arasında. Sivil Toplum Diyalogunun Geliştirilmesi-II başlıklı hibe programı çerçevesinde ise, Alanya Muz üreticileri Birliği tarafından “Avrupa–Türkiye Muz Bağlantısı” isimli proje ile Kumluca Belediyesi tarafından “AB 'deki Taze Meyve-Sebze Pazarlama Sisteminin Türkiye'ye Uyarlanması” isimli projeler uygulanmakta. 2011 yılı Sivil Toplum Diyalogu Programı kapsamında ayrıca, Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi tarafından başvurulan “Daha Çok Tanınma ve Daha Çok Erişebilirlik” isimli proje hibe almaya hak kazanmıştır. Antalya’da ayrıca, 2011 yılında hibe almaya hak kazanan Manavgat Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Antalya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Antalya Mesleki Eğitim Merkezi, Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği, Alanya Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Döşemealtı Belediyesi ile Akdeniz üniversitesi Antalya Sağlık Yüksekokulu tarafından çeşitli Hareketlilik projeleri uygulanmaktadır.

 

Gençlik Programları kapsamında ise 2011 yılından bu yana, Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından “Gelecek Eğitimle Gelecek” ve “Çiçekleri Soldurmayalım” isimli projeler, Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Antalya Şubesi tarafından “Geri Dönüşüm Kutunu Kendin Yarat” isimli proje, Antalya Girişimci İş Adamları Derneği tarafından “Göç Eden Gençliğin Entegrasyonu” isimli proje, Su Altı Araştırmaları Derneği tarafından “Gençarkeopark” isimli proje; bunlarla beraber Akdeniz üniversitesi Uluslararası Gençlik Topluluğu, Grup Genç Adımlar, Yaratıcı Deli Kızlar Grubu, Kentin Dinamikleri isimli gençlik grupları tarafından çeşitli gençlik projeleri uygulanmaktadır.
Duyuru Listesine Dön  Okuma: 3587

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016