Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Duyurularımız

Antalya'da Bu Baharı 9 Mayıs Avrupa Günü'nde Bisikletle Karşılayın!

Tüm bisiklet severleri, 9 Mayıs 2011 Pazartesi günü saat 10.00’da Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı önünden başlayacak ve Antalya Kültür Merkezi (AKM) önünde son bulacak bisiklet turunda İlimizin kamu, sivil toplum, yerel idareler, üniversite, dış temsilcilikler ve özel firmaların üst düzey yöneticileriyle birlikte pedal çevirmeye davet ediyoruz.

 

Bisiklet turu güzergâhı ve açıklamalar için tıklayın.

 

Bisiklet, genç-yaşlı, kadın-erkek herkes tarafından kullanılabilen, özel beceri gerektirmeyen, bireylere özgürlük duygusu veren ve yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Gelişen teknolojinin kullanımı, insanları her geçen gün biraz daha hareketsizliğe itmektedir ve özellikle iş hayatından dolayı modern hayatta birçok kişi, günün büyük bir kısmını oturarak geçirmektedir.

 Bisiklet, günlük yaşamda spor olanağı sağladığı için sağlıklı yaşama önemli katkı sağlar. Dünya ölçeğinde baktığımızda, yetişkin insanların kullandığı bisiklet sayısının, çocukların kullandığının iki katı, kadınların bisiklet kullanım oranının ise, erkeklerle eşit seviyede olduğunu görüyoruz. Bisiklet kullanımı hem sağlık hem de çevre için faydalıdır. Bisiklet, çevre dostudur; çünkü bisiklet kullanımı ile fosil yakıt tüketimi azalır, böylece iklim değişikliğine ve hava kirliliğine neden olan molekül salınımları azalır. Ayrıca, bisikletin günlük hayatta kullanımı ile şehir trafiğindeki araba sayısı ve dolayısıyla şehirdeki gürültü kirliliği azalır. Bisiklet üretiminde araba üretimine göre daha az doğal kaynak kullanıldığı için doğal kaynak israfı önlenebilir. Ulaşım için harcanan masrafın görece azalması da diğer faydaları arasında yer almaktadır.

 Bisiklet, özellikle coğrafi olarak uygun olan Avrupa kentlerinde yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer almakta ve pek çok Avrupa ülkesinde kent içi ulaşımda bisiklete diğer ulaşım araçlarıyla eşdeğer önem verilmektedir. Birçok kentte özel bisiklet yolları ve bisiklet kapalı ve açık otoparkları bulunmaktadır. İnsanlar işlerine ve okullara bisikletleriyle gitmekte ve seyahatlerine çıkarken bisikletlerini de yanlarına almaktadırlar.

 Avrupa’daki yaygın olarak kullanılan ve Avrupa kültürünün önemli bir parçası olan bisiklet, Avrupa Günü Antalya Etkinliklerine renk katacaktır. Dünya turizminin başkenti olan Antalya, coğrafik ve iklim yapısıyla bisiklet kullanımı için çok elverişlidir.

 Bisiklet severleri, 9 Mayıs Pazartesi günü Antalya caddelerinde portakal çiçeklerinin kokusunu doyasıya soluyarak pedal çevirmeye davet ediyoruz.

 

Facebook daveti

 

Not: Araç kullanıcısı vatandaşlarımızın yolun geçici de olsa trafiğe kapatılması karşısında sıkıntı yaşamalarına sebebiyet vermemek ve oluşabilecek zaman kayıplarının önlenmesi, ayrıca vatandaşlarımız tarafından bisikletin ulaşım aracı olarak kabul edilmesi ve bu kullanım kültürünün yaygınlaşması amaçlarıyla, gezinin, trafik akış yönünde, kurallar ihlal edilmeden yapılması planlanmıştır.

 

Gün boyu devam edecek diğer etkinlikler için tıklayın.
Duyuru Listesine Dön  Okuma: 2415

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016