Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Duyurularımız

Expo 2016 Antalya'ya Yönelik Projelerinize Destek

İspanya’nın Zaragoza şehrinde yapılan Uluslararası Bahçe üreticileri Birliği’nin (AIPH) 61'inci Genel Kurulu toplantısında dünyanın en büyük fuarlarından EXPO 2016’nın Antalya’da yapılması kararlaştırıldı. Antalya Valisi Alâaddin Yüksel, EXPO 2016’nın Antalya’da yapılması başarısının bir ekip çalışmasının sonucu olduğunu vurguladı ve bu başarıyı Antalya için “tarihi bir gün” olarak niteledi.

İlimizin ve ülkemizin her bakımdan tanıtımına olanak sağlayan bu tarihi fırsatı değerlendirmek üzere geliştireceğiniz projelere öncelikli olarak destek veriyoruz.

EXPO Konusunda Bilgi

"Sergi" ve "sunum" sözcüklerinin karşılığı olan "EXPOSITION" sözcüğünün kısaltılmış şekli EXPO, günümüzde, ülkelerin önceden belirlenen bir ortak tema çerçevesinde kendilerini diğer ülkelerin insanlarına tanıtmaya çalıştıkları dünya sergileri olan fuarları tanımlamada kulanılmaktadır.

Expo’lar, kısa adı BIE (Bureu International des Expositions) olan ve bünyesinde halen 155 ülke yer alan uluslararası kuruluş tarafından organize edilmektedir.

Olimpiyatlar gibi, ev sahipliği yapan kentlerin dünya kenti haline gelmesini sağlayan ve 152 yıllık geçmişe sahip Expo’lar, bu güne kadar toplam 64 kez gerçekleştirilmiş ve yapıldığı kentleri birer marka haline getirmiştir.

Dünyanın en büyük sosyal organizasyonu olma özelliğini taşıyan Uluslararası Expo’lar 90-180 gün açık kalmaktadır. Bu süre içinde sadece kent değil, bölge, hatta ülke olumlu şekilde derinden etkilenmektedir.

Bu sergiler bu güne dek yapıldıkları tüm kentleri köklü bir şekilde dönüştürdükleri gibi, bu kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırmışlardır. Paris’te Eyfel Kulesi, Brüksel’de Atomium, Londra’da Kristal Palace, Lizbon’da Vasco de Gama köprüsü bu yapıların bazı örnekleridir.

Expo, yapıldığı kent için sonrasında da ayrı bir değer ve anlam taşımaktadır. örneğin Sevilla’da Expo yapıldıktan sonra Expo alanı bi teknoparka dönüştürülmüş, teknoloji üreten firmalar bu alana toplanmıştır. Halen bu alanda elde edilen yıllık 1,7 milyar dolarlık artı değer, kent ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Sonuncusu 2008 yılında İspanya'nın Zaragoza şehrinde düzenlenen EXPO, 2010’da Shanghai (Çin), 2012’de Yeosu (Kore), 2015’te Milano (İtalya)’da ve son alınan kararla 2016 yılında da Antalya'da yapılacaktır. Botanik dalında düzenlenecek olan EXPO 2016 Antalya'ya 100’e yakın ülkenin katılması beklenmektedir.
Duyuru Listesine Dön  Okuma: 2504

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016