Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Avrupa Gönüllü Hizmeti (Eylem 2)

Avrupa Gönüllü Hizmeti (Eylem 2)

18- 30 yaş arasındaysanız, Avrupa Birliği ülkelerinden birinde bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde gönüllü olarak çalışmalarda bulunmak istiyorsanız, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH - Eylem 2) programından yaralanabilirsiniz.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi (CEUPA) her ayın ilk Çarşamba günü saat 14.00'te Avrupa Gönüllü Hizmeti Bilgilendirme ve Deneyim Paylaşma Semineri düzenliyor. Seminerlerde, programa katılarak Avrupa'dan dönen gönüllü Türk gençleri ile “Collaboration is Everything [İşbirliği Herşeydir]” adlı Antalya Valiliği'nin AGH Ev Sahipliği projesi kapsamında Almanya'dan ve Slovenya'dan ilimize gelen gönüllü iki genç, katılımcıları AGH programı hakkında bilgilendiriyor ve deneyimlerini paylaşıyorlar. Avrupalı gençler ayrıca, geldikleri ülkeler, kültürleri, yaşam koşulları gibi konularda gençlerimizi bilgilendiriyorlar.

Avrupa Gönüllü Hizmeti programında Gönderen/Koordinatör/Ev Sahibi Kuruluş akredistasyonuna sahip Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi, AGH kapsamında ücret ödemeden yurtdışı deneyimi yaşamak isteyen gençleri bilgilendirerek onları teşvik ediyor, ayrıca ev sahipliğini üstlendiği Avrupalı gençler aracılığıyla adayların özgeçmiş ve motivasyon mektuplarını hazırlamalarına ve gitmeyi istedikleri ülke ve katılmak istedikleri etkinliklere göre projeler bulmalarına yardımcı oluyorlar.

İlki 3 Kasım Çarşamba günü saat 14.00'da Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezinde yapılacak olan AGH Eğitim ve Deneyim Paylaşma Seminerleri her ayın ilk Çarşamba günü tekrar edilecek. Seminer Programları hakkında bilgiye Duyurular ve Eğitimler sayfalarından ulaşabilirsiniz.

AGH projeleriyle farklı ülkelerde bulunan gönüllülerin çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerin içinde yer alarak 'öteki' kavramından uzaklaşmaları ve 'biz' kavramı çerçevesinde düşünmeye başlamaları amaçlanmaktadır. Gönüllüler bulundukları ortamlarda kendi ülkelerini ve kültürlerini temsil ederken, dolaylı da olsa Avrupa ve dünya vatandaşlığı duygularını pekiştirme fırsatı bulmaktadırlar. Projelerde uygulanan çeşitli sosyal etkinlikler sayesinde proje gönüllüsü gençlerin, bulundukları ülkelerde sosyal hayata katılımları ve çeşitli uygulamalarla kültürel katılımcılığı teşvik ediliyor. Gönüllüler, yeraldıkları aktivitelerle farklı arka plandan gelen gençlerle çalışma imkânı bulmakta, ayrıca, farklı kurumsal yapılanmaları ve yerel kültürü yakından ve doğru biçimde tanıma fırsatı bulmaktadırlar. AGH projeleri, gönüllü açısından olduğu kadar yerele de katkı sağlamaktadır. Gönüllüler, düzenlenen bilgi paylaşımı aktiviteleri sayesinde, yerel halkla kaynaşma ve onları yakından tanıma fırsatına sahip olmakta, bu sayede karşılıklı kültürel bakış açılarını zenginleştirici ve faklılıklara karşı hoşgörü anlayışını pekiştirici ortamlar oluşturulmaktadır. Böylelikle, Avrupa vatandaşlığı kavramı hem yerel halk, hem de gönüllü açısından pekiştirilerek, Avrupalılık bilincinin oluşmasına katkı sağlanmaktadır.

40 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?
AGH, 2-12 ay arası sürelerde bir Avrupa Birliği ülkesinde yurtdışı deneyimi yaşamanıza imkan sağlar (sadece engellilere ve imkanları kısıtlı gençlere yönelik 2-8 haftalık kısa süreli AGH projeleri de mevcuttur). Bu süre içerisinde gönüllü olarak ev sahibi kuruluşun önceden size sunduğu sosyal içerikli etkinliklere katılırsınız. Bir AGH projesiyle gönüllü olarak yurtdışında bulunduğunuz sırada yaptığınız iş için düzenli bir maaş almazsınız, ancak katıldığınız proje, yolculuk, yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım ve yardım gibi masraflarınızı karşılar ve ayrıca az miktarda bir cep harçlığı sağlar.

2. Kimler Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvurabilir?
18-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.) aranmamaktadır.

3. Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir ?
Öncelikle AGH hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Başlangıç için bu sayfada verilen bilgileri okumanız yeterlidir. Ardından başvurular ancak sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş ( dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye’deki onaylı gönderen kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden bulabilirsiniz. Bu adres bir arama motoru olup, girdiğinizde karşınıza çıkan “Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ve “Submit query” bütonuna basın. Karşınıza gelen kuruluşların sağ tarafında S (Sending), C (Coordinator) ve H (Hosting) harfleri göreceksiniz. S harfi gördüğünüz bütün kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz. Daha sonra yine http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinden size uygun projeleri bulup gönderen kuruluşunuz aracılığı ile ev sahibi kuruluşlar (Avrupa’daki sivil toplum kuruluşları) ile irtibata geçmeniz gerekli. Bu kuruluşlara özgeçmişinizi ve neden o projede yer almak istediğinizi ve kişisel özelliklerinizi anlattığınız bir motivasyon mektubu göndermelisiniz. Olumlu cevap aldıktan sonra başvuru formunu doldurup Ulusal Ajans ile irtibata geçmeniz gerekli.

4. Hangi tarihlerde başvuru yapabiliriz?
Yıl içerisinde 5 başvuru dönemi vardır. 1 Şubat, 1 Nisan, 1 Haziran, 1 Eylül, 1 Kasım.

5. Hangi ülkelere gidebiliriz?
27 Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinden herhangi birine gidebilirsiniz.

6. Türkiye’ye Avrupa Gönüllü Hizmeti için gelen Avrupa’lı gençler var mı?
Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’ya giden gençlerimiz olduğu gibi Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

7. Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerine nereden ulaşabiliriz?
http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinde “The European database on approved host projects” kısmından ülkesine ve konusuna göre projelere ulaşabilirsiniz.

8. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım?
 Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinde yayınlanmış hali hazırdaki projelerden seçtiklerine başvurabilirler.

9. AGH’ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

10. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?
Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

11. Beni gönderecek olan kuruluşu nasıl bulabilirim?
Bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, üniversitelerin AB ofisleri gönderen kuruluş olabilir. Bunun için tek yapılması gereken EI (Expression of Interest) denilen belgenin doldurularak akredite olunmasıdır. Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz.

12. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?
Dil eğitimi Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir bildirge ilan etti.

13. Avrupa gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?
Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır. Herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

14. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?
Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere tarafımızdan vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir.

15. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?
Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (2-12 ay) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ve gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.

16. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

17. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilir miyim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

18. Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmetine gidebilir miyim?
Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek şart 18-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti için bir engel oluşturmaz.

19. Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?
İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 2 – 8 hafta arasında kısa süreli Avrupa Gönüllü Hizmetinden istifade edebilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

20. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?
AGH esnasında hafta 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirlemek gerekli.

21. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?
AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

22. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?
Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin Türkiye’ye gelen gönüllülere aylık 85 €, Almanya’ya giden gönüllülere 105 €, Finlandiya’ya giden gönüllülere de 120 € verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını www.genclik.gov.tr sitesinde faydalı dokümanlar kısmında kullanıcı kılavuzunda bulabilirsiniz.

23. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?
AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

24. Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?
Başvurunuzu yaptıktan 3,5-4 ay sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Örneğin 1 Şubat döneminde başvuru yaptığınızda Mayıs ortası ya da Haziran başı gibi projenize başlayabilirsiniz.

25. Neden Türkiye’de başvuru süreci bu kadar uzun sürmekte?
Başvuru sürecinin uzunluğu yalnızca Türkiye’ye özgü bir durum değildir. Avrupa Gönüllü Hizmetinde bütün program ülkeleri için projeye en erken başlama tarihi başvuru tarihinden 3 ay sonrasıdır. Türkiye’de sürenin 1 ay kadar daha uzamasının sebebi ise vize başvurusudur.

26. Ben şu an 30 yaşındayım fakat projemin ortasında 31 yaşıma gireceğim bu problem olur mu?
Avrupa Gönüllü Hizmetinde esas olan ilgili son başvuru tarihinde (1 Şubat, 1 Nisan, 1 Haziran, 1 Eylül, 1 Kasım) 31 yaşına girmemiş olmanızdır. Proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz.

27. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum bu sorun olur mu?
Avrupa Gönüllü Hizmetinde dil bilme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

28. Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?
Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

29. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?
AGH kapsamında yalnızca gidiş-dönüş biletiniz karşılanmakta. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamanız gerekli.

30. Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa gidebilirim?
Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne yalnızca bir defa gidilebilir. Fakat dahil etme projelerine katılan gönüllüler (2 hafta-2 ay) Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikisinin toplamı 12 ayı aşmamak kaydı ile tekrar AGH’ne gidebilirler.

31. İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?
Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden 2 genci projelerine kabul etmek yerine farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih etmekteler.

32. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?
Gençlik Programının en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve inisiyatif almalarıdır. Gençlere hangi ülkeye gidecekleri konusunda yardımcı olmamakla beraber Avrupa Gönüllü Hizmetinde ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşabileceğinizi, 2-12 ay gibi uzun bir süre göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

33. EVS ne demektir?
EVS-European Voluntery Servive (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ‘nin İngilizce kısaltılmış halidir.

34. Biz dernek olarak Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında ülkemize gönüllü getirmek istiyoruz. Ne yapmamız gerekli?
Öncelikle gönüllü geldiği zaman yapacağı aktiviteleri ve alacağı eğitimleri anlatan bir Niyet Beyanı (NB) –Expression of Interest-EI doldurmanız gerekli. EI’yi hazırladıktan sonra dilediğiniz zaman Türk Ulusal Ajansına sunabilirsiniz. 6 hafta içerisinde Ulusal Ajans NB’yi inceleyip uygun bulduğu takdirde http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm
sitesinde yayınlar. Ardından kuruluşunuza gelen başvuruları değerlendirerek seçtiğiniz gönüllüler için Ulusal Ajans’a başvuruda bulunursunuz.

35. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?
Projeniz kabul edildikten ve siz ülkeden ayrılmadan önce Ulusal Ajans size haklarınızı ve sorumluluklarınızı anlattığı bir “Ayrılış Öncesi Eğitimi” düzenler. Siz AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde o ülkenin Ulusal Ajansı da “Varış Sonrası Eğitimi” ve projenizin ortasında “Ara dönem değerlendirmesi” yapılır. Ülkenize döndükten sonra da yine Türk Ulusal Ajansı tarafından “Nihai Değerlendirme”ye davet edilirsiniz. Bütün eğitimlere katılmak zorunludur.

36. Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?
Hayır. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için götürü miktar verilmektedir.

37. Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tehir edilmesi için yardımcı olur musunuz?
Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

38. Ev Sahibi Kuruluş’ların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?
Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçiminde ellerindeki en önemli belgeler göndereceğiniz öz geçmişiniz ve motivasyon mektubunuz. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü açıkça belirtmeniz gerekli.

39. Ev sahibi kuruluşta kimle muhatap olacağım?
Avrupa Gönüllü Hizmetine başladığınızda Ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.  

40. Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?
www.genclik.gov.tr sitesinden Eylem 2 ile ilgili dokümanlara ve agh@ua.gov.tr e-mail adresinden Eylem 2 uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016